Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Współpraca czesko-słowacko-ukraińska przy CV90 

Czechy, Słowacja i Ukraina będą współpracować w związku z zakupem oraz wsparciem eksploatacji bojowych wozów piechoty rodziny CV90. Fot. BAE Systems

15 czerwca, podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli, przedstawiciele Czech i Słowacji podpisali z Ukrainą porozumienie w sprawie współpracy dotyczącej wsparcia eksploatacji bojowych wozów piechoty CV90.

Republika Czeska i Republika Słowacka niedawno wybrały i zakupiły Słowacja zawarła umowę na zakup bojowych wozów piechoty CV90 (zbiam.pl) IDET 2023 ‒ Bojowe wozy piechoty CV90 dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (zbiam.pl) szwedzkie wozy BAE Systems CV90 Mk IV jako następców starych bwp rodzin BVP-1 i BVP-2 (produkowane lokalnie w Czechosłowacji BMP-1 i BMP-2). Państwa te mają zamiar współpracować w obszarze eksploatacji pojazdów, zaś podczas wspomnianego spotkania podpisano deklarację o współpracy w zakupach i eksploatacji CV90, rozszerzone niejako o Ukrainę. Równocześnie jednak dokument jest niezależny od czesko-słowackiego porozumienia z 27 sierpnia 2022 r., choć treść obydwu jest podobno tożsama. Współpraca ma dotyczyć także konsultowania specyfikacji technicznych różnych wariantów pojazdu na poziomie ekspertów z sił zbrojnych poszczególnych państw oraz wzajemnego informowania się o doświadczeniach zdobytych podczas negocjowania umów i realizacji zakupów. Podpisane porozumienie nie będzie miało wpływu na już zawarte umowy zakupu CV90 dla sił zbrojnych Czech i Słowacji, które kupiły odpowiednio 246 i 152 pojazdy. Co ciekawe, Ukraina wyraziła zainteresowanie zakupem ok. 1000 CV90 Mk IV (sic!), co jednak w obecnych warunkach wydaje się być mało realne i odległe w czasie. Na razie Ukraina używa pojazdy starszych, choć zmodernizowanych odmian otrzymanych ze Szwecji, a inni ich użytkownicy (np. Norwegia) zamierzają lub rozważają ich przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová stwierdziła, że postrzega Ukrainę jako faktyczną część Zachodu. Według niej „siła Zachodu tkwi w jego jedności”. Jej zdaniem „podpisanie deklaracji o współpracy w zakupach i eksploatacji gąsienicowych bojowych wozów piechoty to wyraźny sygnał, że jesteśmy zjednoczeni i gotowi do wspólnego zapewnienia naszego bezpieczeństwa oraz że postrzegamy Ukrainę jako pełnoprawnego partnera”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc