Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niszczyciel czołgów 2S25M gotowy do produkcji

Niszczyciel czołgów 2S25M Sprut-SDM1 pomyślnie przeszedł badania państwowe i ‒ być może ‒ niebawem trafi do produkcji seryjnej. Fot. Rostech/Traktornye zawody

30 marca rosyjska agencja informacyjna TASS podała, powołując się na źródła w Państwowej Korporacji Rostech, o pomyślnym zakończeniu prób państwowych niszczyciela czołgów 2S25M.

Oznacza to, że wóz bojowy – klasyfikowany jako niszczyciel czołgów, ale wg powszechnie przyjętych kryteriów lekki czołg – 2S25M Sprut-SDM1 może zostać formalnie przyjęty do uzbrojenia Wojsk Powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (WDW). Według przedstawicieli Rostechu, rozpoczęcie produkcji w Zakładach Budowy Maszyn w Kurganiu (Kurganmasz) ma być możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Pojazd w jednej z możliwych konfiguracji (wyposażony w dodatkowe elementy opancerzenia) prezentowany był podczas forum wojskowo-technicznego Armija 2022. Trudno jednak orzec, czy 2S25M wejdzie do produkcji seryjnej. Z jednej strony byłoby to wskazane, bowiem podczas walk na Ukrainie WDW poniosły znaczne straty, po części wynikające z błędnej taktyki ich użycia (rosyjskie dowództwo wykorzystywało lekkie jednostki jak zwykłą formację zmechanizowaną). Z drugiej strony priorytet może mieć produkcja i modernizacja innych typów wozów bojowych, znacznie bardziej potrzebnych na froncie. Ponadto, nawet jeżeli Sprut-SDM1 trafi do produkcji seryjnej, może się znacząco różnić od prototypów dotąd prezentowanych na pokazach i wystawach. Choćby dlatego, że z powodu międzynarodowych sankcji Rosja ma ograniczony dostęp do dotychczas stosowanych zespołów zachodnich.

2S25M to niszczyciel czołgów (czołg lekki) opracowany z myślą o formacjach aeromobilnych . Stanowi rozwinięcie starszego 2S25, prace na którym zainicjowano jeszcze w 1983 r. i wprowadzonego w 2005 r. do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w niewielkiej liczbie (ok. 40 sztuk lub niewiele więcej). Wóz ma masę bojową zaledwie 18 ton dzięki pancerzowi wykonanemu ze stopów aluminium, co jednak oznacza  symboliczną ochronę trzyosobowej załogi. Uzbrojenie główne stanowi 125 mm armata gładkolufowa 2A75-1 (o balistyce działa 2A46M) o zredukowanym odrzucie z zapasem 40 naboi (w tym 22 w magazynie automatu ładowania). Sprzężony z nią jest 7,62 mm karabin maszynowy PKT z zapasem 2000 nabojów. Napęd zapewnia 10-cylindrowy silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 363 kW/500 KM, a więc zunifikowany z zastosowanym w pojazdach na bazie bwp BMP-3, sprzężony z hydromechanicznym układem przeniesienia napędu. Zapewnia on prędkość do 70 km/h na utwardzonej drodze i do 7 km/h w wodzie. Zasadniczą różnicę w stosunku do bazowego pojazdu stanowi w 2S25M zmodernizowany system kierowania ogniem, w dużej mierze zunifikowany z zastosowanym w czołgach T-90M, T-72B3M czy T-80BWM, z celownikiem działonowego Sosna-U, panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy itd. Nowy jest również system łączności.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niszczyciel czołgów 2S25M gotowy do produkcji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc