24 marca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował, że rozpoczęto negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. w sprawie zamówienia pierwszej partii pojazdów minowania narzutowego Baobab-K.
Powyższa decyzja to wynik zrealizowania, z wynikiem pozytywnym, badań kwalifikacyjnych prototypowego pojazdu opracowanego przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw sektora obronnego. Informacja o tym została upubliczniona przez Agencję Uzbrojenia w lipcu 2022 roku. Już wówczas deklarowano chęć szybkiego przystąpienia do negocjacji w sprawie zakupu pojazdów. Przypomnijmy, umowa na budowę kołowego pojazdu minowania narzutowego Baobab-K została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum krajowych przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku (miała wartość 19,9 mln PLN). Prace były realizowane siłami Huty Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma S.A., Grupy WB oraz Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.
Baobab-K ma trafić do jednostek inżynieryjnych Wojska Polskiego. Według szacunków, zapotrzebowanie może oscylować w granicach 30 pojazdów, jednak nie można wykluczyć zwiększenia tej liczby w związku z rozbudową potencjału sił zbrojnych. Głównym zadaniem pojazdów jest stawianie pól minowych opartych na minach przeciwpancernych MN-123. Modułowa platforma jest zainstalowana na podwoziu ciężarówki Jelcz w układzie 8x8, jednak jak wskazuje HSW S.A. możliwe jest montowanie na dowolnym podwoziu samochodu ciężarowego średniej ładowności.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Przynajmniej 10 egzemplarzy systemu Baobab-K na każdą dywizję powinno się pozyskać wraz z pokaźnym zapasem min na podstawie jednej wieloletniej umowy.
witam tak trzymajcie 100 dla wojska polskiego i 100 dla sojuszników Ukrainy
Najlepiej to niech se kupią w tym rządzie glocki i po jednym naboju bo za niedługo tylko taki będą mieli wybór i RYDZYKOWI 1 w prezencie