W dniach 28 lutego – 2 marca Alaksandr Łukaszenka złożył oficjalną wizytę w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL). Stanął na czele delegacji, w której skład weszli m.in. I wicepremier białoruskiego rządu Mikoła Snapkou i szef tamtejszego MSZ-u Siarhiej Alejnik. W trakcie wydarzenia doszło do spotkania Łukaszenki i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga oraz posiedzenia plenarnego z udziałem obu delegacji.
Po spotkaniu podpisano dokument zatytułowany „Wspólne oświadczenie ChRL i Republiki Białorusi w sprawie dalszego rozwoju kompleksowego partnerstwa strategicznego między obydwoma państwami na każdą pogodę w Nowej Erze”. Łukaszenka poparł dwunastopunktowe „Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”. Zawarto także 27 umów międzyrządowych promujących kooperację w różnych dziedzinach, m.in. w zakresie inwestycji, rolnictwa, dostaw żywności, opieki zdrowotnej, budownictwa, produkcji, nauki i technologii, sportu, turystyki oraz środków masowego przekazu. Podpisano również osiem kontraktów między firmami lub memorandów o współpracy w sferach przemysłowej i rolno-spożywczej. Łączną wartość porozumień strona białoruska wyceniła na ok. 3,5 mld dolarów.
Władze ChRL zadbały o wyjątkową oprawę wizyty, nieczęsto oferowaną zagranicznym dygnitarzom. W oficjalnym powitaniu Łukaszenki w Wielkiej Hali Ludowej przy placu Tiananmen wziął udział osobiście Xi Jinping, a na placu oddano salwę honorową z dział. Główne wydanie „Dziennika Telewizyjnego” państwowej telewizji poświęciło wydarzeniu nadzwyczaj długi materiał w pierwszej części audycji. W państwowych mediach ukazał się też szereg „entuzjastycznych” materiałów na temat stosunków chińsko-białoruskich.
Autorzy: Michał Bogusz, Kamil Kłysiński
Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu