Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francja zwiększy produkcję amunicji

Francja zwiększy produkcję amunicji. Niedawno koncern Nexter chwalił się wzrostem mocy produkcyjnych 155 mm armatohaubic samobieżnych CAESAR z sześciu do 12  miesięcznie. Na zdjęciu francuska amunicja dymna i oświetlająca do dział 155 mm. Fot. Nexter.

22 lutego szef Ministerstwa Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej Sébastien Lecornu poinformował o programie zwiększenia produkcji amunicji przez francuski przemysł zbrojeniowy.

Plan ma składać się z trzech zasadniczych elementów: zmiany lokalizacji miejsc produkcji i przechowywania amunicji, przyspieszenia cyklu produkcyjnego oraz zwiększenia wydajności we współpracy z partnerami europejskimi. Co do relokacji produkcji, grupa Eurenco ma zbudować zakład produkcji prochu w Bergerac w południowo-zachodniej Francji. Dotychczas francuski przemysł amunicyjny korzystał z prochu wielobazowego produkowanego w Niemczech, we Włoszech lub w szwedzkim oddziale Eurenco.

Inwestycja ma kosztować 60 mln EUR, z czego 50 mln pochodzić będzie ze środków własnych Eurenco. Do końca pierwszego kwartału 2025 r. zakład ma osiągnąć zdolność do produkcji 1200 ton prochu rocznie, co ma pozwolić na wytworzenie pół miliona modułowych ładunków wybuchowych (pozwalać ma to na oddanie 95 000 strzałów ze 155 mm armatohaubic). Co do przyspieszenia produkcji, nie podano, jak cel ten ma zostać osiągnięty. Wiadomo jednak, że celami są: zwiększenie dostaw dla Sił Zbrojnych Ukrainy, uzupełnienie własnych zapasów i zdobycie kolejnych zamówień eksportowych. Aby to uzyskać, przeprowadzony zostanie przegląd zdolności produkcyjnych, za który odpowiada szefowa Korpusu Uzbrojenia, gen. armii Monique Legrand-Larroche.

W razie potrzeby wojsko ma zaproponować optymalizację procesu produkcji. Ma to dotyczyć przede wszystkim 155 mm amunicji artyleryjskiej i przeciwlotniczych pocisków kierowanych Mistral (produkcja tych ostatnich w zakładach grupy MBDA ma wzrosnąć do przyszłego roku dwukrotnie w porównaniu z 2022 r.). Z kolei cykl produkcji kierowanego pocisku przeciwlotniczego Aster (także MBDA, nie podano wersji) ma zostać skrócony z 40 do 18 miesięcy. Jakie znaczenie ma mieć współpraca z partnerami europejskimi ‒ nie wiadomo, można jednak przypuszczać, że Lecornu miał tu na myśli współpracę z tymi państwami, które są poddostawcami w procesie produkcji francuskiego uzbrojenia (np. w ramach produkcji wyrobów grupy MBDA).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc