2 listopada na terenie poligonu US Army Yuma Proving Ground, znajdującego się ok. 48 km na północny-wschód od Yumy w stanie Arizona, odbyła się po raz pierwszy prezentacja wykorzystania do zadań wsparcia śmigłowca wielozadaniowego UH-60A Black Hawk dostosowanego do lotów autonomicznych.
Pokazu dokonała, należąca do korporacji Lockheed Martin, firma Sikorsky Aircraft we współpracy z DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych).
Maszyna doposażona została w opracowany przez specjalistów z Sikorsky’ego autonomiczny system o nazwie Matrix, i to on w znacznej mierze był obiektem prezentacji. System ten bazuje na stworzonym przez DARPA oprogramowaniu ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System). Prezentacja dla przedstawicieli US Army obejmowała symulowany scenariusz wsparcia działań bojowych i podzielony został na trzy fazy. W pierwszej na pokład śmigłowca załadowano 400 jednostek krwi (prawdziwej i sztucznego ekwiwalentu) o masie 227 kg, którą należało dostarczyć na pole walki. Maszyna wykonała w tym celu lot na dystansie ponad 133 km. W odległości ok. 67 km od celu Black Hawk obniżył wysokość do 61 m i pozostałą odległość pokonał z prędkością 100 węzłów wykorzystując ukształtowanie terenu do zamaskowania własnych sygnatur. Drugim etapem był transport zewnętrznego ładunku o masie 1180 kg podwieszonego na 12 m zawiesiu. Po uniesieniu ładunku maszyna przebyła ok 92 km również z prędkością 100 węzłów. W trakcie tego etapu zademonstrowano możliwość przełączenia, w czasie realizacji zadania, sterowania z autonomicznego na zdalne. Przyjęto bowiem, że wskazane dla śmigłowca miejsce dostarczenia ładunku zostało wykryte przez wroga i konieczne było przekierowanie maszyny w bezpieczny rejon. Dokonał tego znajdujący się na miejscu operator. Po odczepieniu ładunku, Black Hawk wylądował a na jego pokład załadowano rannego żołnierza na noszach. Tym samym rozpoczął się ostatni etap demonstracji. Operator nakazał systemowi wykonanie lotu z rannym do najbliższego szpitala polowego. W trakcie tej fazy symulacji uaktywniony został system Batdok, który w czasie rzeczywistym przesyłał informacje o czynnościach życiowych pacjenta do oczekującego na jego przybycie zespołu medycznego.
Nie był to co prawda pierwszy autonomiczny lot tego Black Hawka, gdyż ten wykonany został 5 lutego z Fortu Campbell w stanie Kentucky. Wówczas jednak lot trwał zaledwie 30 minut i polegał na wykonaniu standardowych manewrów oraz krótki lot na pułapie 1200 m z prędkością 108 węzłów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu