Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON o bazach dla nowych samolotów bojowych

Pierwsze samoloty FA-50 Golden Eagle trafią do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Fot. KAI

26 sierpnia wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej lokalizacji baz dla nowych samolotów bojowych, które w najbliższych latach trafią do lotnictwa.


Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, drugą bazą dla polskich Lockheed Martin F-35A Lightning II będzie 21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Obecnie stacjonują w niej samoloty Su-22M4 oraz UMK3, które mają zostać wycofane z eksploatacji do 2025 roku. Od kilku lat prowadzone są działania związane z jej modernizacją pozwalającą na bezpieczną eksploatację maszyn bojowych produkcji zachodniej.

Drugą decyzją jest lokalizacja pierwszej bazy dla polskich samolotów FA-50 Golden Eagle – w przyszłym roku trafią one do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Obecnie jest ona domem dla eskadry myśliwskich MiG-29M, które przeszły proces modyfikacji w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Tego typu decyzja także była spodziewana i obecnie otwiera pytania co do przyszłości MiG-ów oraz losu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Według planów, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje bowiem zakupić 48 samolotów KAI FA-50 Golden Eagle – pierwszych dwanaście (w konfiguracji bazowej) ma trafić do Polski w połowie 2023 roku, a kolejne 36 w konfiguracji FA-50PL w kolejnych latach.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “MON o bazach dla nowych samolotów bojowych”

  1. A może ktoś by się wypowiedział lub dowiedział kto lub gdzie w Polsce będzie serwisowal te nowe koreańskie samoloty? Bo przy zakupie na pewno ktoś o tym pomyslał?

  2. Polska musi posiadać przynajmniej kilka dobrze wyposażonych zapasowych baz dla lotnictwa wojskowego jako niejawne zabezpieczenie w razie ataków z powietrza a także trzeba koniecznie rozbudować dotychczasowe lotniska wojskowe o dodatkowe pasy startowe i drogi kołowania aby zwiększyć przeżywalność maszyn i przyspieszyć starty bojowe. O odpowiedniej obronie przeciwlotniczej, maskowaniu i pozoracji nie wspominając...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc