Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inauguracja Akademii Abrams

W inauguracji działalności Akademii Abrams wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. MON

10 sierpnia w Poznaniu, w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, odbyła się inauguracja działalności ośrodka szkoleniowego Akademia Abrams, którego celem jest przygotowanie personelu Wojska Polskiego do obsług czołgów M1A2 SEPv3 Abrams.


Wybór lokalizacji nie powinien zaskakiwać. To właśnie w Poznaniu znajduje się Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Tylko do końca bieżącego roku w procesie nauki obsługi nowego sprzętu będzie uczestniczyć około 150 żołnierzy Wojska Polskiego. Nową wiedzę uzyskują korzystając z m.in. wypożyczonych do armii amerykańskiej czołgów M1A2 SEPv2 – pierwsze z nich trafiły do Poznania w połowie lipca bieżącego roku. Łącznie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wypożyczy 28 Abramsów wraz z niezbędnymi pojazdami wsparcia – ostatnie z nich mają trafić do użytkownika pod koniec sierpnia. Poza tym w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych znajdują się specjaliści amerykańscy (żołnierze oraz pracownicy cywilni), którzy prowadzą niezbędne zajęcia dydaktyczne i praktyczne.

W Poznaniu zainaugurowano działalność Akademii Abrams, która ma szkolić personel Wojska Polskiego w obsłudze czołgów rodziny Abrams. Fot. MON

W ramach międzyrządowej umowy LOA z 5 kwietnia 2022 roku Polska zamówiła 250 czołgów M1A2 SEPv3, których dostawy są przewidziane w latach 2025-26. Dodatkowo, w latach 2023-24, Wojsko Polskie ma odebrać 116 czołgów starszej wersji (M1A1SA/FEP), które trafią jako rekompensata za przekazanie wozów rodziny T-72 Ukrainie.

Jak wskazał Mariusz Błaszczak w Poznaniu: rozpoczął się trening, który daje możliwość szybkiego przygotowania żołnierzy i techników Wojska Polskiego do pracy przy czołgach Abrams.

Obecnie w Wojsku Polskim znajdują się specjalistyczne ośrodki szkolenia personelu wojsk pancernych w Poznaniu (Abrams) oraz Świętoszowie (Leopard). W najbliższej przyszłości można spodziewać się także budowy kolejnego tego typu obiektu, który będzie odpowiedzialny za naukę w obsłudze wozów rodziny K2, które mają zostać zakupione w Republice Korei.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc