Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze „polskie” Abramsy dotarły do Poznania

Pierwsze czołgi M1A2 SEPv2, które posłużą do szkolenia polskich czołgistów dotarły 18 lipca do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało,  że 18 lipca pierwsze czołgi M1A2 SEPv2 przekazane przez US Army Siłom Zbrojnym RP do celów szkoleniowych dotarły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Pierwsza partia przekazanego sprzętu objęła siedem czołgów i dwa pojazdy wsparcia. Przekroczyły one polską granicę rankiem 18 lipca. Łącznie strona amerykańska wypożyczy Polsce 28 czołgów M1A2 SEPv2, które posłużą do szkolenia polskich załóg i techników do momentu rozpoczęcia przejmowania wozów docelowej wersji M1A2 SEPv3, zamówionych na mocy umowy LOA z 5 kwietnia 2022 r. Dostawy wspomnianych wozów mają zostać zrealizowane w latach 2025-2026 (być może zostaną one przyspieszone, a pierwsze Abramsy SEPv3 trafią do Polski pod koniec 2024 r.).

Przekazane przez Amerykanów Abramsy znajdą się na stanie Akademii Abrams utworzonej w ramach poznańskiego CSWL, która ma zainaugurować swą działalność 25 lipca. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wozy szkolne będą intensywnie wykorzystywane przez Akademię Abrams, zorganizowaną przez CSWL w Poznaniu i zlokalizowaną w obiektach w podpoznańskim Biedrusku. Ma ona zainaugurować swą działalność 25 lipca. Kompletem 28 czołgów szkolnych ma ona dysponować pod koniec sierpnia. W pierwszej kolejności Abramsy M1A2SEPv3 posłużą do szkolenia załóg i techników 116 Abramsów starszej wersji, zapewne M1A1SA/FEP. Te wozy mają zostać przekazane Polsce w latach 2023-2024 z zasobów US Army, zapewne w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), jako rekompensata za ok. 240 czołgów rodziny T-72 przekazanych dotąd przez Polskę Ukrainie (pojawiają się także niepotwierdzone informacje o planach przekazania SZU także wozów PT-91 Twardy). Wskazują na to informacje przekazane przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podczas jednego z wywiadów prasowych, że strona polska poniesie  jedynie koszty ich rozkonserwowania, niezbędnych napraw i remontów oraz pakietu logistycznego. Minister Błaszczak nie wyklucza, że w przyszłości czołgi te zostaną zmodernizowane do standardu wersji SEPv3 lub nawet nowszej (SEPv4?).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc