26 czerwca w Porcie Wojennym w Świnoujściu, z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa na budowę i dostawę do Marynarki Wojennej RP trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II.
W uroczystości, oprócz wicepremiera Błaszczaka, wzięli udział, między innymi: przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP poseł Michał Jach, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, inspektor Marynarki Wojennej wadm. Jarosław Ziemiański, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Włodzimierz Kułagin oraz liczni goście.
Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia i konsorcjum przemysłowe w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni. Wartość umowy wynosi niecałe 2,5 mld PLN brutto.
Przedmiotem umowy jest pozyskanie trzech kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z pakietami wsparcia logistycznego do nich. Będą to czwarta, piąta i szósta jednostka serii. Dołączą one do prototypowego ORP Kormoran (601), który podniósł banderę wojenną 28 listopada 2017 roku i od początku bieżącego roku jest jednostką operacyjną (do tej pory przez kilka lat odbywał próby eksploatacyjno-wojskowe) i przyszłych OORP Albatros (602), który realizuje wojskowe próby zdawczo-odbiorcze i Mewa (603) będącego w trakcie morskich prób stoczniowych.
Zamówiona właśnie trójka trafi do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu, i zostanie dostarczona w latach 2026-2027. Pierwsze trzy Kormorany II zasilą 13. Dywizjon Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, należący również do 8. FOW, ale operujący z Gdyni.
Albatros i Mewa zostały zakontraktowane 27 grudnia 2017 roku i kosztowały pierwotnie 1,186 mld PLN Pierwsza jednostka miała zostać zdana zamawiającemu w terminie do lutego 2021 roku, a druga do końca grudnia 2022 roku. W toku budowy gestor zażądał zmian, co skutkowało wzrostem ceny o 115 mln PLN i wydłużeniem czasu produkcji i prób niszczycieli min. Korekty te były regulowane aneksami do umowy głównej.
Przypomnijmy, że umowa ramowa na okręt prototypowy, który powstał w wyniku pracy rozwojowej, z opcją na dwie jednostki seryjne (Albatrosa i Mewę) została parafowana 23 września 2013 roku. Dziś, po niemal dziewięciu latach od tamtego momentu, MW RP ma jeden niszczyciel min typu Kormoran II. Według Agencji Uzbrojenia ORP Albatros powinien zostać przekazany przez konsorcjum w sierpniu, natomiast odbiór ORP Mewa spodziewany jest w listopadzie. Z okazji uroczystości do świnoujskiego Portu Wojennego weszły ORP Kormoran i Mewa.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Oba dywizjony dostają nowe niszczyciele min, dlaczego nie można było tak od początku tego zaplanować i podpisać, przecież to oczywiste???
A może zamiast następnych niszczycieli min zrobilibyśmy na bazie niszczycieli niewielkie okręty ochrony wybrzeża wyposażone w armatę 35mm (jak w 602 i 603)poczwórna wyrzutnia rakiet Camm 6-cio lufowy wkm do zwalczania dronów (przód i tył) i podwójna wyrzutnia torped .
Ślązak, nie kupuje się kota w worku, a co dopiero stada kotów.