Saab podpisał umowę ze szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV, Försvarets materielverk) na modernizację w połowie okresu eksploatacji okrętu podwodnego HMS Halland. Całkowita wartość zamówienia wynosi 1,1 mld SEK.
Halland to trzecia i ostatnia jednostka typu Gotland (A19S). HMS Gotland i HMS Uppland zostały już zmodernizowane w 2018 i 2019 roku. Program odmłodzenia Gotlandów nazwano HTMGtd (Halvtidsmodifiering Gotland). Jest to kompleksowa modernizacja, w ramach której wiele systemów pokładowych zaktualizowano do nowych generacji. Unowocześniono zarówno systemy dowodzenia i sensory, jak i urządzenia pokładowe. W ramach HTMGtd zdecydowano o wyborze tych samych systemów, jakie przewidziano do okrętów podwodnych nowej generacji typu Blekinge (A26), będących obecnie w budowie, i które FMV dostarczy szwedzkiej Marinen, niestety z opóźnieniem. Dzięki temu osiągnięto ujednolicenie wyposażenia, prowadzące do standaryzacji sprzętowej (serwis i części zamienne) oraz ułatwienia szkolenia załóg i możliwość sprawdzenia przyjętych rozwiązań przed ukończeniem budowy prototypowego A26.
Gotlandy po HTMGtd otrzymały nowe systemy obserwacji technicznej, w tym urządzenia hydrolokacyjne, radiolokacyjne i optoelektroniczne.
Na dziobie zamontowano sonar aktywny SA9510S i echosondę wielowiązkową EM 2040 Dual RX – oba urządzenia produkcji Kongsberg Maritime. Pierwszy służy do nawigacji podwodnej i omijania przeszkód, w tym wykrywania min kotwicznych i dryfujących. Ponadto służy on do mapowania profilu dna morskiego przed okrętem. Sonar generuje obrazy 3D. Wspomaga go echosonda wysokiej rozdzielczości.
Kolejną nowością jest usunięcie jedynego peryskopu Thales Optronics CK038 z konwencjonalnym kanałem optycznym. Zastąpił go maszt optoelektroniczny Safran Series 30 SOM (search optronic mast). Ma on konstrukcję niepenetrującą kadłuba mocnego i umieszczono go w teleskopowym, opływowym maszcie z tworzyw sztucznych, zaś sensory połączono z systemem walki jednostki za pośrednictwem światłowodów. Do wymiany przeznaczono również taktyczny system rozpoznania radiotechnicznego RESM. Pierwotny – Thales Manta S został zmieniony przez Exelis (Harris) ES-3701U. System przechwytuje, analizuje i identyfikuje sygnały w pasmach radiolokacyjnych, nawet w warunkach zakłóceń celowych.
Zmiany w systemach obserwacji skutkowały koniecznością wymiany systemu walki. Było to spowodowane też jego zestarzeniem się i kresem eksploatacji. Dotychczasowy Saab (wcześniej CelsiusTech Systems) IPS-19, będący „podwodną“ odmianą 9LV Mk 3, znany w Marinen jako SESUB 940, został zastąpiony nowszą wersją. Będzie ona podstawą do jego dalszej ewolucji, zaś po wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu na skutek doświadczeń ze zmodernizowanymi Gotlandami, jego trzecia wersja zostanie zastosowana na A26. Nowy system walki zabezpieczono przy tym przed cyberatakami. Wymianie uległy też jego konsole operatorskie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Witam,To znaczy że my gołąbków nie kupimy??
Wszystko za pozno Panowie Szwedzi. Socjaliztyczne rzady roznroily Was społecznie, intelektualnie, emocjonalnie i militarnie . Jestescie zalosnie bezbrpnni wobec ruskich i wlasnych wrogow wewnetrznych w postaci uchodzcow jak i lewactwa z pid sierpa i mlota. Szkoda . Wasi prodkowie ktorych wykonczuliscie quazieutanazja podczas Covidu- “przewracaka sie w grobach”