Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze strzelania testowe systemu C-Dome z izraelskiej korwety [WIDEO]

Korweta Magen, pierwsza jednostka typu Saar 6 ma za sobą udane strzelania rakietowe systemu C-Dome. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Dyrekcji Badań i Rozwoju (DDR&D) Ministerstwa Obrony Izraela, Siły Obronne Izraela (IDF) i Rafael Advanced Defense Systems przeprowadziły udaną serię strzelań próbnych systemu obrony powietrznej C-Dome.

System obrony powietrznej C-Dome, opracowany przez izraelskie firmę Rafael Advanced Defense Systems, jest morską odmianą lądowego systemu Iron Dome. Wspomniana pierwsza seria prób ogniowych była jednocześnie pierwszym użyciem tego systemu przez korwetę Magen, prototypową jednostkę typu Saar 6. Cztery takie okręty zbudował dla Korpusu Morskiego niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems, ale system walki jest kompletowany i integrowany z platformami okrętowymi w Izraelu. Magen jako pierwsza otrzymała elektronikę „bojową” i uzbrojenie.

Minister obrony Benny Gantz: Chciałbym pochwalić DDR&D, IDF i Rafaela za zakończenie bezprecedensowego testu. Systemy, które rozwijamy w ramach wielopoziomowej tarczy obronnej Izraela, umożliwiają nam działanie przeciwko irańskiej obecności w regionie i obronę Izraela przed ich systemami uzbrojenia, które stale modernizują. Nadal jesteśmy dwa kroki przed nimi i będziemy nadal rozwijać i ulepszać nasze zdolności, aby zachować przewagę bezpieczeństwa w regionie i bronić obywateli i zasoby Państwa Izrael.

Seria prób strzelaniem w warunkach morskich obejmowała liczne scenariusze symulujące zaawansowane zagrożenia, w tym pociski rakietowe, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne. C-Dome jest w stanie skutecznie przechwycić amunicję tych rodzajów.

Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Te pomyślne ostre strzelania próbne są ważnym kamieniem milowym i demonstrują zdolność operacyjną izraelskiego Korpusu Morskiego do obrony strategicznych zasobów i istotnych interesów Państwa Izrael przed obecnymi i ewoluującymi zagrożeniami.

Pokładowy system obrony powietrznej C-Dome bazuje się na systemie obrony Iron Dome opracowanym przez Rafaela, z systemem kierowania i dowodzenia opracowanym przez firmę mPrest. Interfejs C-Dome jest połączony z radarem EL/M-2248 MF-STAR (Magen Adir) korwety, opracowanym przez Elta Systems należącą do Israel Aerospace Industries. Dołącza on do innych zaawansowanych systemów, które tworzą wielopoziomową tarczę obrony przeciwrakietowej Izraela, w tym systemów Arrow i David’s Sling. Rozwój C-Dome był kierowany przez IMDO w Ministerstwie Obrony Izraela.

Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Szef Dyrekcji Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony Izraela, gen. bryg. (rez.) dr Danny Gold: Sukces tego testu stanowi znaczący przełom technologiczny w dziedzinie obrony rakietowej i jest wynikiem wizji i współpracy Dyrekcji z IDF i przemysłem obronnym Izraela.

Dyrektor Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej, Moshe Patel: Dziś zaznaczamy kolejny historyczny kamień milowy dla systemu obrony Iron Dome – zakończenie serii udanych testów na wodach przybrzeżnych systemu obrony przeciwrakietowej zamontowanego na pokładzie okrętu. Zaawansowany system wykrywania dokładnie zidentyfikował różne zagrożenia, w tym pociski niekierowane, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne. System z powodzeniem przechwycił zagrożenia z chirurgiczną precyzją. Sukces dzisiejszych prób dodatkowo wzmacnia nasze zaufanie do naszych systemów obrony przeciwrakietowej, a także zdolność izraelskiej marynarki wojennej do obrony zasobów morskich Państwa Izrael.

Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Wiceprezes Rafaela ds. wykonawczych, dr Ran Gozali, szef działu systemów lądowych i morskich: Rafael z dumą ogłasza zakończenie udanej serii testów Iron Dome w konfiguracji morskiej. Ten test oznacza koniec procesu opracowania i dostosowania Iron Dome do platform morskich, zgodnie z wymaganiami przedstawionymi przez DDR&D i IDF. Testy wykazały zaawansowane zdolności inżynierskie i rozwojowe Rafaela, a także zdolność skutecznego zintegrowania złożonych systemów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc