11 listopada podniesiono banderę na niszczycielu rakietowym Anshan (103) czyli czwartej jednostce typu 055 (NATO: Renhai). Okręt ten został przydzielony do 1. dywizjonu niszczycieli Floty Północnej.
Niszczyciel rakietowy Anshan, który nosi nazwę trzeciego największego pod względem ludności miasta prowincji Liaoning, został zbudowany przez należącą do państwowego koncernu stoczniowego China Shipbuilding State Corporation (CSSC) stocznię Jiangnan Changxin Heavy Industry Co., Ltd. z Szanghaju. Jednostka ta została zwodowana 12 września 2019 r.
Aktualnie, poza tym okrętem, w składzie chińskiej floty znajdują się niszczyciele: Nanchang (101), który wszedł do służby 12 stycznia 2020 r., Lhasa (102), na którym banderę podniesiono 2 marca 2021 r. i Dalian (105) znajdujący się w służbie od 23 kwietnia br. W tym roku Flotę Południową wzmocnić ma jeszcze Yan'an (106). Kolejne trzy jednostki znajdują się w trakcie prób i budowy.
Pierwszy z tych niszczycieli Wuxi (104), który zwodowany został 9 maja 2020 r., przechodzi aktualnie próby morskie i ma zostać przekazany marynarce na początku przyszłego roku. Pozostałe dwa Zunyi (107) i Xianyang (108) zostały zwodowane odpowiednio 27 grudnia 2019 r. i 30 sierpnia 2020 r. Do służby wejdą one na początku i pod koniec 2023 r. Łącznie powstanie osiem jednostek tego typu, które zostaną rozdzielone równomiernie między Flotę Południową i Północną
Budowa najnowszych i największych niszczycieli Państwa Środka, które rozmiarami znacznie przewyższają amerykańskie jednostki tej klasy typu Arleigh Burke, jest wynikiem realizacji najbardziej ambitnego programu budowy okrętów bojowych w historii tego państwa. W jego efekcie ma powstać m. in. seria bardzo dużych oceanicznych jednostek eskortowych, wchodzących w skład grup zadaniowych tworzonych wokół nowych lotniskowców lub okrętów desantowych. Wpisuje się to w zaplanowany do realizacji do roku 2050 trzeci etap rozwoju sił nawodnych, w efekcie, którego chińska flota będzie mogła tworzyć silne grupy okrętowe zdolne do realizacji zadań w dowolnym rejonie świata, tak jak to ma miejsce w przypadku US Navy.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Z przerażeniem obserwuję to co dzieje się z chhińskimi siłami zbrojnymi.
W końcu w XX wieku każde zmasowanie uzbrojenia kończyło się jakiegoś rodzaju konfliktem...
Chińczycy trzymają się mocno. Jeśli w takim tempie będą rozwijać swoje siły zbrojne to za ok. 10 lat nie będzie wesoło...