Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MBDA wyraża zadowolenie z polsko-brytyjskiego porozumienia o obronie przeciwlotniczej

Pociski rodziny CAMM są m.in. wykorzystywane przez system przeciwlotniczy Sky Sabre, który od niedawna jest wdrażany do uzbrojenia British Army. Fot. Crown Copyright/ 16th Regiment Royal Artillery.

Firma MBDA z zadowoleniem przyjęła podpisanie 18 listopada br. między Polską a Wielką Brytanią oświadczenia o zamiarze (Statement of Intent) współpracy w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Dokument podpisali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i brytyjski sekretarz stanu ds. obrony Ben Wallace. Stanowi on potwierdzenie woli współpracy ze strony Polski i Wielkiej Brytanii w programie zestawu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) Narew, do którego Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował pociski rodziny MBDA CAMM. Podpisanie dokumentu umożliwia rozpoczęcie fazy negocjacji kontraktowych.

Po podpisaniu oświadczenia Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział ‒ MBDA cieszy się, że może odegrać kluczową rolę w polsko-brytyjskim partnerstwie w dziedzinie obronności. Porozumienie stanowi potwierdzenie bliskich relacji, jakie nawiązaliśmy z polskim MON i polskim przemysłem, oraz bazuje na naszej bezprecedensowej propozycji transferu i współpracy technologicznej na rzecz programu Narew. Wybierając MBDA i rodzinę rakiet CAMM, Polska zyska korzyści z prawdziwego europejskiego partnerstwa rakietowego, pozyska najnowsze zdolności i technologie, które będzie mogła rozwijać, oraz możliwość utrzymania i stworzenia nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Dziękujemy Polsce za okazane nam zaufanie i czekamy na realizację tego programu we współpracy z konsorcjum PGZ.

Pociski rodziny CAMM są m.in. wykorzystywane przez system przeciwlotniczy Sky Sabre, który od niedawna jest wdrażany do uzbrojenia British Army. Fot. Crown Copyright/ 16th Regiment Royal Artillery.

Udział MBDA w programie ZROP-KZ Narew dotyczy rodziny pocisków kierowanych CAMM i przewiduje daleko idący transfer technologii rakietowych do konsorcjum PGZ-Narew, przy bardzo szerokim zaangażowaniu technicznym strony polskiej. W Polsce zostanie ulokowana produkcja rakiet rodziny CAMM na potrzeby programu Narew, a ulokowane w Polsce linie produkcyjne będą w stanie także dostarczyć pociski także do uzbrojenia nowych fregat Marynarki Wojennej RP, które powstaną w ramach programu Miecznik.

Współpraca w ramach Narwi będzie podstawą do rozszerzenia współpracy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w dziedzinie zaawansowanego uzbrojenia, co umożliwia polsko-brytyjski traktat o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

MBDA blisko współpracuje ze swoim partnerem, Polską Grupą Zbrojeniową S.A., na rzecz wykorzystania rodziny rakiet CAMM w celu spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP postawionych w ramach programu ZROP-KZ Narew. Współpracę tę umożliwiło podpisanie w 2017 r. umowy o strategicznym partnerstwie w dziedzinie pocisków rakietowych, m.in. w programie Narew.

Pociski CAMM reprezentują najnowszą generację efektorów do systemów obrony przeciwlotniczej firmy MBDA. Dzięki zaawansowanej aktywnej radiolokacyjnej głowicy naprowadzającej i zastosowaniu metody tzw. zimnego startu, CAMM jest w stanie efektywnie zwalczać większość zagrożeń powietrznych, które mogą pojawić się na współczesnym i perspektywicznym polu walki.

 

Andrzej Kiński na podstawie informacji MBDA.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc