– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiego poziomu zainteresowania w USA naszymi produktami. Popyt na wyroby Fabryki Broni przerósł nasze oczekiwania. Z naszych obserwacji trendów na cywilnym rynku broni strzeleckiej USA wynika, że w najbliższym czasie ten trend będzie się utrzymywał – mówi Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.
Łukasz Prus, ZBiAM: Ostatni raz mieliśmy okazję rozmawiać w połowie ubiegłego roku. Wówczas mówił Pan m.in. o udoskonalaniu produktów Fabryki Broni, m.in. o trwających pracach nad karabinkiem MSBS GROT w wersji wyborowej i kolejnymi wersjami bazowej wersji tej broni. Na jakim etapie są dzisiaj te projekty i kiedy Fabryka spodziewa się związanych z nimi sukcesów handlowych?
Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.: Karabinek GROT w wersji wyborowej jest już gotowy, prace związane z rozwojem tej broni oraz jej testy zostały zakończone. Aby rozpocząć dostawy tej broni brakuje nam jedynie umowy z wojskiem. Bierzemy udział w postępowaniu zakupowym prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia, w którym oferujemy właśnie wyborowy karabinek GROT. Zebrał on bardzo dobre recenzje podczas testów oraz licznych prezentacji, które organizowaliśmy. Zarówno Fabryka Broni, jak i wojsko czeka aż broń ta znajdzie się w uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. Jest oczywiste, że pierwszym klientem, który powinien otrzymać ten karabinek, jest Wojsko Polskie. Jest to warunek niezbędny do tego, aby sprzętem zainteresowali się potencjalni odbiorcy zagraniczni.
Obecnie produkowaną wersją karabinka MSBS GROT jest wersja A2. Jak przebiegają prace nad kolejnymi wersjami rozwojowymi?
Wspólnie z gestorem, pracujemy nad kolejnymi wersjami. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła i jego żołnierze są kompetentnym i doświadczonym partnerem w rozmowach o przyszłości GROTA. Obecnie pracujemy nad wersją A3, ale nie wykluczamy, a wręcz jesteśmy pewni, że w przyszłości na rynku znajdzie się także wersja A4. Chciałbym jednak podkreślić, że wciąż mamy w ofercie karabinek w wersji A1. I również kiedy rozpoczniemy produkcję wersji A3, w ofercie wciąż będzie wersja A2. Nie są to tożsame karabinki i może zdarzyć się sytuacja taka, że klientowi bardziej będzie odpowiadała, tak jak ma to miejsce z innymi produktami w wielu branżach.
Zbliża się koniec roku. Czy może Pan określić ilość sztuk broni, którą Fabryka planuje zamknąć 2021 rok? I jak on będzie wyglądał w porównaniu z poprzednim rokiem, w którym wybuchła pandemia?
Liczymy na to, że jeszcze w tym roku otrzymamy kolejne zamówienia na dostawy broni. O konkretnych liczbach jeszcze mówić nie mogę, ale będzie to dobry rok dla naszej firmy, zarówno pod względem ilości wyprodukowanych wyrobów, jak i jeżeli chodzi o przychody i wynik netto. Pragnę zaznaczyć, iż ubiegły rok był także dla nas bardzo pracowity. Dostarczaliśmy sprzęt m. in. do Sił Zbrojnych RP oraz Policji. Były to przede wszystkim karabinki MSBS GROT, pistolety VIS 100 oraz pistolety P99. Ponadto wykonaliśmy szereg remontów karabinków BERYL oraz MINI BERYL. Warto dodać, że w 2020 roku Fabryka Broni osiągnęła ponad 134 mln zł przychodów ze sprzedaży i prawie 12 mln zł zysku netto.
W 2020 roku z uwagi na restrykcje związane z pandemią aktywność Fabryki Broni na rynkach zagranicznych siłą rzeczy musiała zostać ograniczona. W tym roku jednak, dzięki szczepieniom, międzynarodowy biznes zbrojeniowy w dużym stopniu wrócił do normalnego funkcjonowania. Jak więc dzisiaj wygląda zaangażowanie Fabryki w działalność handlową poza Polską?
Jest dużo lepiej i łatwiej niż w ubiegłym roku. Na pewno jednak jeszcze nie jesteśmy w miejscu, w którym byliśmy przed wybuchem pandemii, ponieważ nadal są takie obszary na świecie, gdzie COVID-19 odciska swoje piętno mocniej niż w Polsce. Niemniej rozmowy i negocjacje z partnerami zagranicznymi się toczą. W bieżącym roku przyjęliśmy w Radomiu kilka delegacji zagranicznych. Niektóre z prowadzanych rozmów są obiecujące i myślę, że w przyszłym roku zobaczymy efekty naszej pracy w tym obszarze. Rozmowy są poufne, więc nie mogę mówić o szczegółach, ale tradycyjnie w polu naszego zainteresowania znajdują się państwa z Afryki i Bliskiego Wschodu. Jesteśmy zainteresowani także pewnymi projektami w Europie, o których również mam nadzieję, że będę mógł powiedzieć więcej w przyszłym roku.
Od pewnego czasu Fabryka prowadzi działalność handlową w Stanach Zjednoczonych. W tym przypadku mówimy o produktach przeznaczonych na rynek cywilny. Jak kształtuje się sprzedaż broni z Radomia w USA?
Do Stanów Zjednoczonych dzisiaj eksportujmy karabinek BERYL w kilku odmianach. Planujemy również rozpocząć sprzedać pistoletów VIS 100 na tamtejszym rynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiego poziomu zainteresowania w USA naszymi produktami. Popyt na wyroby Fabryki Broni przerósł nasze oczekiwania. Z naszych obserwacji trendów na cywilnym rynku broni strzeleckiej USA wynika, że w najbliższym czasie ten trend będzie się utrzymywał.
Fabryka Broni jaki czas temu wykupiła grunt sąsiadujący. Plan był taki, że ma tam powstać nowa hala produkcyjna, a także inne obiekty związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnych. Na razie jednak inwestycja nie ruszyła. Czy więc ten plan jest jeszcze aktualny?
Nasz plan inwestycyjny nie został porzucony, ale pandemia COVID-19 skomplikowała jego realizację. Wciąż jesteśmy przekonani, że inwestycje w Fabryce Broni są potrzebne. Nasz zakład powinien rozwijać swój potencjał. Niektórzy klienci mają duży apetyt na nasze produkty. I w grę wchodzą tutaj naprawdę duże kontrakty. W momencie zawarcia dużej umowy będzie jednak za późno, żeby rozwijać potencjał produkcyjny, dlatego powinniśmy zrobić to odpowiednio wcześniej. Proszę pamiętać, że wciąż zwiększamy moce produkcyjne w ramach budynków, którymi dzisiaj dysponujemy. Mam na myśli modernizację parku maszynowego, zakup nowych maszyn do produkcji. Widzimy jednak, że potencjał zwiększania mocy produkcyjnych na bazie dzisiejszych budynków jest ograniczony, ale w przypadku podpisania kolejnej dużej umowy przez nas lub naszego właściciela, jeszcze będziemy w stanie odpowiednio zwiększyć produkcję, aby zrealizować umowne zobowiązania.
Rozumiem więc, że obecna infrastruktura produkcyjna jest już obciążona w bardzo wysokim stopniu. Jak więc dzisiaj wygląda obłożenie pracą Fabryki Broni? Jakie kontrakty realizuje spółka?
Obecnie realizujemy dwa duże, wieloletnie kontrakty na dostawy karabinka MSBS GROT dla Sił Zbrojnych RP, zawarte z Jednostką Wojskową NIL oraz z Inspektoratem Uzbrojenia. Ponadto realizujemy też dostawy pistoletów VIS 100 na umowy zawartej również z Jednostką Wojskową NIL. To główne kontrakty, które dzisiaj realizujemy. Ważne miejsce w naszej obecnej działalności zajmuje też produkcja produktów z rodziny BERYL, które eksportujemy do Stanów Zjednoczonych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Trzeba iść za ciosem i umacniać pozycję na rynku w USA jak i szukać wielu innych atrakcyjnych rynków zbytu realizując równocześnie rozbudowę mocy produkcyjnych, ścisłą kontrolę jakości i modernizować zakłady nie zapominając o dalszym dynamicznym rozwoju swoich produktów zarówno dla wojska polskiego jak i innych służb i armii zagranicznych. Bardzo ważne aby równie dobrze zadbać o ofertę na rynek cywilny bo tutaj jak podkreślono jest naprawdę duży potencjał. Powodzenia
Szkoda, że nie jest produkowana zmodernizowana wersja "Pradziwego VIS'a" ( a nie MAG'a), tzn, kaliber 9 mm podwójnie ułożony magazynek, szyny pod zabudowę, tak jak np robi to Rock Island z 1911/2011 lub STI z Texas'u. Orginalny VIS nadal posiada potencjał rozwojowy i jeśli rozowjowe wersje Colt'a 1911 są nadal w użyciu to czemu niewielkim wysiłkiem nie stwożyć rozowjowej wersji takiej broni.... ? ? ?