W czasie odbywającego się w Dubaju Międzynarodowego Salonu Lotniczego Dubai Airshow 2021, Pilatus Aircraft zaprezentował prototyp turbośmigłowego samolotu szkolno-treningowego PC-7 MKX. Jest to propozycja konstrukcji nowej generacji w segmencie maszyn szkolenia podstawowego.
Nowy PC-7 charakteryzuje się zastosowaniem nowej, cyfrowej awioniki oraz rozwiązaniami technicznymi ograniczającymi koszty eksploatacji. Zgodnie z obecną filozofią szkolenia, kabina jest wyposażona w monitory wielofunkcyjne wysokiej rozdzielczości, pozwalające na symulowanie różnorodnych zadań, a także nauczenie pracy w typowym środowisku współczesnych maszyn szkolenia zaawansowanego oraz bojowych.
Pilatus rozpoczął produkcję samolotów PC-7 w latach 60. XX wieku. Dotychczas zbudowano około 700 egzemplarzy seryjnych, które są eksploatowane przez około 20 państw świata. Ich głównym zadaniem jest szkolenie podstawowe pilotów wojskowych, jednak w długiej i bogatej historii znalazły się także epizody wykorzystania w charakterze lekkich maszyn uderzeniowych. Tego typu sytuacja miała miejsce w czasie wojny domowej w Gwatemali, a także wojnie iracko-irańskiej. W latach 90. Meksyk wykorzystywał PC-7 w walkach z kartelami narkotykowymi w południowej części kraju - spotkało się to ze sprzeciwem władz Szwajcarii, które wprowadziło embargo na dalsze dostawy samolotów do tego kraju.
Prezentacja nowej wersji PC-7 w Dubaju ma także związek z chęcią ponownego wejścia firmy Pilatus w segment lekkich samolotów szkolenia podstawowego. W ostatnich latach głównym produktem na rynek militarny jest turbośmigłowy PC-21, który może być wykorzystywany do szkolenia zaawansowanego oraz PC-9.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu