Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandy pożegnały KDC-10

Lotnictwo wojskowe Niderlandów kończy eksploatację samolotów transportowo-tankujących KDC-10, uroczyste pożegnanie miało miejsce 7 października. Fot. NATO Air Command

7 października nad Niderlandami odbył się pożegnalny lot wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego KDC-10 należącego do Sił Powietrznych tego kraju. Maszyna o rejestracji T-235 kończy swoją służbę, która trwała od 1995 roku.

W ramach symbolicznego pożegnania samolot wykonał lot na obszarze kraju, w czasie którego załoga zrealizowała liczne niskie przeloty nad bazami lotniczymi oraz lotniskami cywilnymi, które były częstym miejscem początków bądź końców lotów operacyjnych. T-235 był jednym z dwóch KDC-10 eksploatowanych przez Siły Powietrzne Niderlandów - oba zostały odkupione na cywilnym rynku wtórnym w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, a po przebudowie wdrożone do eksploatacji w latach 1994-95. W ciągu lat były intensywnie eksploatowane w ramach zadań narodowych (m.in. wsparcia niderlandzkich kontyngentów wojskowych, utrzymywania mostów powietrznych pomiędzy krajem oraz bazami na świecie czy udziałem w operacjach o charakterze humanitarnym), a także sojuszniczych. Ostatecznie rosnące koszty eksploatacji spowodowały, że rząd Niderlandów zdecydował się na wycofanie maszyn i zakup fabrycznie nowych samolotów tej klasy.

Co ciekawe wycofanie nie kończy historii KDC-10. Oba zostały zakupione przez amerykańską firmę Omega Air Services. Pierwszy samolot trafił do nowego właściciela w listopadzie 2019 roku, a T-235 zostanie przebazowany 25 października bieżącego roku.

Następcami dla pary KDC-10 będą fabrycznie nowe Airbus A330MRTT, które Niderlandy kupują w ramach europejskiej inicjatywy MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet). Dotychczas państwa członkowskie zamówiły dziewięć maszyn tego typu, spośród których producent dostarczył już pięć. Co należy podkreślić, jednym z początkowych partnerów niderlandzkiej inicjatywy MMF była Polska, która ostatecznie zrezygnowała z udziału w projekcie i finansowaniu zakupów samolotów tego typu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc