Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus z kontraktem na kolejne A330MRTT

25 września Airbus Defence and Space podpisał kontrakt z europejskim biurem zamówień wojskowych OCCAR kontrakt w sprawie zamówienia i dostawy pięciu wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego A330MRTT.

Powyższe maszyny zostały zamówione formalnie w imieniu Niemiec oraz Norwegii, które 29 czerwca dołączyły do holendersko-luksemburskiej inicjatywy dotyczącej powstania wielonarodowej jednostki wyposażonej w samoloty A330MRTT. Łącznie program MMF (Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet) obejmuje już siedem maszyn, a dodatkowo cały czas do wykorzystania jest opcja na cztery kolejne. Być może zostanie ona wykorzystana w 2018 roku, kiedy do inicjatywy ma dołączyć m.in. Belgia.

Flota eurotankowców ma realizować zadania wsparcia innych samolotów, a także transportu personelu i spaletyzowanego wyposażenia w dowolny punkt świata. W Holandii A330MRTT zastąpią obecnie eksploatowane samoloty KDC-10, a w Niemczech A310MRT. Dla Luksemburga i Norwegii będzie to nowy element.

Przypomnijmy, także Polska była zainteresowana dołączeniem do powyższej inicjatywy, jednak ostatecznie Ministerstwo Obrony Narodowej (ze względu na niezadowalający pakiet offsetowy) wycofało się z porozumienia i obecnie poszukuje sposobu na pozyskanie tego typu zdolności na własną rękę. Obok koncernu Aibrus, zainteresowanie sprzedażą Polsce maszyn tej klasy wyraża także Boeing (KC-46A) oraz izraelski IAI (Boeing KC-767 powstały poprzez przebudowę używanego płatowca 767-300ER).

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc