Broń kolekcjonerska jest to specjalny rodzaj broni, która posiada naukową, historyczną bądź sentymentalną wartość. Wbrew pozorom taka broń może być w pełni sprawna. Dziś przedstawimy Wam 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat broni kolekcjonerskiej.
Kolekcjonerska broń palna rzeczywiście może być w pełni sprawna. Przy jej zakupie na pewno należy zwrócić uwagę na jej historię. Jednocześnie, aby zakupić taką broń, trzeba mieć pozwolenie. Należy spełniać wymogi zawarte w ustawie o broni i amunicji. Dodatkowo wymagane jest członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim. Zwróćcie uwagę na jeden ważny fakt, a mianowicie, aby uzyskać pozwolenie na zakup broni kolekcjonerskiej trzeba spełniać takie same warunki, jak w przypadku broni sportowej czy łowieckiej. Broń kolekcjonerską powinno się kupować tylko i wyłącznie w rekomendowanych sklepach takich jak Top-Shot. Tylko wtedy macie pewność, że pochodzi ona z pewnego źródła. Dopuszczalne jest kupowanie broni z drugiej ręki, np. od członków stowarzyszenia.
Broń kolekcjonerska powinna posiadać pełną dokumentację. Może być zdezaktywowana, jednak wiele produktów jest w pełni sprawnych. Sporo kolekcjonerów zastanawia się, czy broni kolekcjonerskiej można użyć do samoobrony? Oczywiście, że tak, ale można to zrobić tylko i wyłącznie w momencie zagrożenia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każde użycie broni będzie badane przez prokuraturę.
O ile broni kolekcjonerskiej można użyć do samoobrony, o tyle jej noszenie przy sobie jest zabronione. Oczywiście od tej zasady istnieje wyjątek, a mianowicie w niektórych przypadkach zgodę na noszenie broni do celów kolekcjonerskich bądź pamiątkowych może wydać właściwy organ policji. Tego przepisu należy bezwzględnie przestrzegać, w przeciwnym razie można otrzymać wysoką karę finansową.
Broń kolekcjonerska może być używana do strzelania na strzelnicy. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie musi być ona w pełni sprawna. Dodatkowo trzeba posiadać pozwolenie oraz na strzelnicę należy udać się tylko i wyłącznie z nienaładowaną bronią. Można jej używać także w zawodach organizowanych przez związki. Skoro wiecie już, że z broni kolekcjonerskiej możecie w pełni legalnie strzelać na strzelnicy, to tutaj pojawia się jeszcze aspekt amunicji do takiej broni. Czy można ją legalnie przechowywać w domu? Oczywiście jest to możliwe, ale musi ona znajdować się w bezpiecznym, niedostępnym dla osób postronnym miejscu. Jednocześnie organy nadzoru nie nakładają na użytkowników ograniczeń w postaci ilości posiadanych nabojów.
Do broni kolekcjonerskiej zaliczamy każdą broń, która ma wartość historyczną czy sentymentalną. Jednocześnie do kategorii tej broni zalicza się modele o większym kalibrze. Wiele osób decyduje się nie tylko na zakup pistoletów, np. z produkcji okupacyjnej, ale też znacznie starszych karabinów. Można np. zakupić karabin wyprodukowany w Carskiej Rosji. Posiadając pozwolenie, można nawet zakupić karabin samoczynny Maxim. Do broni kolekcjonerskiej zalicza się pistolety samopowtarzalne, karabiny powtarzalne oraz karabiny samopowtarzalne.
Broń kolekcjonerska może być użyta do samoobrony. Do tej kategorii zalicza się także karabiny. Trzeba pamiętać, że noszenie jej przy sobie jest zabronione.
Artykuł sponsorowany
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu