Przeprowadzono kolejne testy poligonowe Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, która jest opracowywana przez konsorcjum składające się z Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. (lider konsorcjum), Wojskowego Instytut Technicznego Uzbrojenia oraz Zakładu Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o.
Informację o przeprowadzeniu kolejnych testów poligonowych rakiety 20 czerwca br. upubliczniły WZL1. Z udostępnionego materiału wynika, że obejmowały one m.in. start rakiety. Obserwował je m.in. prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek.
Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna, opracowywana przez konsorcjum z WLZ1 w roli lidera, będzie przeznaczona do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną (powyżej tzw. linii Kármána, czyli wysokości 100 km) linii ładunków badawczych o masie do 40 kg. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (wartość dotacji to 23,6 mln zł).
Celem projektu jest wyprodukowanie demonstratora rakiety oraz przeprowadzenie pomyślnego lotu próbnego, podczas którego przekroczona zostanie linii Kármána. Projekt – co istotne – zakłada też opracowanie silnika rakietowego na paliwo stało o impulsie przekraczającym 1 000 000 Ns.
WZL1, które występują w roli lidera konsorcjum realizującego projekt, odpowiadają także za produkcję podzespołów rakiety. Dla łódzkiej spółki to szansa na pozyskanie nowych kompetencji, które będą mogły być wykorzystane w ekspansji działalności przedsiębiorstwa na sektor kosmiczny. Realizując projekt, zakłady zdobywają też doświadczenie w zakresie systemów nośnych, które będzie mogło być następnie wykorzystane w innych przedsięwzięciach.
– Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego – w sierpniu ub.r., podczas pierwszych testów poligonowych rakiety mówił prezes zarządu i dyrektor generalny WZL1 Marcin Nocuń.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
a czemu ten maszt jest łamany przy starcie rakiety ?
Jaki cel może mieć wystrzeliwanie jakichkolwiek ładunków poza linię Karmana?
Jakieś specyficzne testy badawcze?
Najwyższy czas aby rozwijać się w tym kierunku.
Bardzo ważne jest aby opracować polskie technologie rakiet o zasięgu ponad 100 km i obowiązkowo wykorzystać to do opracowania i masowej produkcji własnych pocisków rakietowych dla artylerii a także napędów dla rakiet przeciwlotniczych znacznie dalszego zasięgu niż ppzr Piorun. Budowanie samodzielności w budowie systemów rakietowych to musi być jeden z priorytetów
Zdzicho, tu chodzi bardziej o nabycie kompetencji. A rakiety zdolne do lotów na taką wysokość mogą być wykorzystane do zwalczania rakiet balistycznych poza atmosferą. Lub do opracowania własnych rakiet krótkiego zasięgu.
Jurgen, prawdopodobnie by rakieta spadła w innym miejscu, jak to, z którego została wystrzelona.