Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wstęp do modernizacji „Horyzontów”

22 lipca Naviris zawarł umowę z OCCAR na przygotowanie studium wykonalności modernizacji w połowie cyklu operacyjnego czterech fregat przeciwlotniczych typu Horizon/Orizzone. Po dwie takie jednostki służą we francuskiej Marine nationale i włoskiej Marina Militare.

Naviris, będący spółką joint venture z równymi udziałami koncernów stoczniowych ‒ francuskiego Naval Group i włoskiego Fincantieri, ma współpracować z partnerami przemysłowymi: Fincantieri, Naval Group, Leonardo, Thalesem, Eurosamem, MBDA i Sigenem. Oba ministerstwa obrony reprezentuje OCCAR (Organisation conjointe de coopération en matière d'armement, czyli Organizacja jednoczącej współpracy w dziedzinie uzbrojenia). Będzie ona nadzorowała realizację umowy i zapewne dalsze prace nad modernizacją MLU (mid-life upgrade) wspomnianych jednostek. Jest to druga umowa zawarta przez Naviris od chwili rozpoczęcia działalności w styczniu tego roku. Pierwsza, z 4 czerwca, dotyczyła prac badawczo-rozwojowych nad fregatami wielozadaniowymi typu FREMM.

Studium wykonalności, które ma zostać opracowane w ciągu następnych 12 miesięcy, będzie pierwszym etapem projektu i skupi się głównie na poprawie zdolności czterech fregat w zakresie obrony przeciwlotniczej, a więc zasadniczego zadania tych okrętów. Celem programu jest zidentyfikowanie słabych punktów i przeanalizowanie modyfikacji, które zostaną wprowadzone na francuskich i włoskich jednostkach typu Horizon/Orizzonte w celu zwiększenia ich możliwości we wspomnianej sferze do końca ich cyklu operacyjnego. Efektem będzie zaoferowanie obu ministerstwom obrony konfiguracji systemów walki, mogących zagwarantować odpowiednią reakcję na scenariusze zagrożeń przedstawione przez marynarki wojenne Francji i Włoch.

Okręty typu Horizon/Orizzonete zostały zbudowane w latach 2002-2009 w ramach wspólnego programu Fincantieri i Naval Group (wówczas DCNS), dostarczając Marine nationale i Marina Militare po parze nowoczesnych fregat przeciwlotniczych (odpowiednio: Forbin i Chevalier Paul oraz Andrea Doria i Caio Duilio). W tym kontekście skoordynowana praca siedmiu partnerów przemysłowych, nadzorowana przez Naviris, będzie odpowiedzią na potrzebę poprawy zdolności bojowych okrętów, ich dostępności w służbie i serwisu. Osobliwością tego złożonego zadania jest to, że wezmą w nim udział przede wszystkim eksperci z różnych firm, którzy będą musieli wykonać zadanie w ciągu zaledwie roku.

„Horyzonty” zaprojektowano i zbudowano do realizacji szeregu misji, w tym do operacji o dużej intensywności, wszystkich przy ograniczonej liczbie załogi. Jednak ich specjalizacja dotyczy strefowej obrony powietrznej. Do ich podstawowych zadań należy zatem kontrola przestrzeni powietrznej nad obszarami operacji, dowodzenie i kierowanie obroną przeciwlotniczą oraz osłona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa zespołów okrętów oraz obiektów brzegowych.

(Tomasz Grotnik) Foto: Marina Militare
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc