Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoska fregata Luigi Rizzo zakończyła misję na Bałtyku

Fregata rakietowa Luigi Rizzo na wodach Zatoki Gdańskiej. Fot. Andrzej Nitka

28 maja wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM – DKM), przebywał z wizytą na pokładzie włoskiej fregaty rakietowej Luigi Rizzo, która kończy realizację zadań na Bałtyku w ramach sojuszniczej misji „Brilliant Shield”.

Celem operacji „Brilliant Shield” jest zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych i przestrzeni powietrznej NATO na tym akwenie, a także wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wrażliwych obiektów infrastruktury krytycznej, w tym położonych na terytorium Polski. Obecność włoskich jednostek na Morzu Bałtyckim była jednym z działań Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowiących odpowiedź na wojnę w Ukrainie oraz rosnące napięcie na linii NATO-Rosja i stanowiła efekt ustaleń ministrów obrony Polski i Włoch.

Dowódca COM – DKM podczas wizyty na pokładzie włoskiej fregaty zwrócił się do jej załogi następującymi słowami: Mając na uwadze dynamikę aktualnych zagrożeń oraz dylematów strategicznych i operacyjnych, zarówno wzdłuż wschodniej flanki NATO, jak i w regionie Morza Bałtyckiego, integracja z Marynarką Wojenną Włoch stanowi element skutecznej odpowiedzi na realne zagrożenia a także wzmocnienie efektu odstraszania potencjalnego przeciwnika. Jako Dowódca Komponentu Morskiego mam wielką przyjemność przekazać Wam podziękowania i gratulacje za trud i zaangażowanie na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju.

Fregata Luigi Rizzo (F 595) typu FREMM (Bergamini) jest trzecią z kolei jednostką Marine Militare skierowaną do realizacji zadań w ramach sojuszniczej misji na Bałtyku. Pierwszym był niszczyciel rakietowy Caio Duilio (D 554) typu Orizzonte. W ramach swojej misji okręt ten po raz pierwszy zawinął do Gdyni 20 maja 2023 r., a po raz ostatni opuścił ją 26 lipca 2023 r. W tym czasie, od 24 lipca 2023 r., w Gdyni przebywała już inna jednostka włoskiej floty, mająca go zastąpić. Była nią fregata rakietowa Antonio Marceglia (F 597) typu FREMM, która pełniła sojuszniczą misję do 15 stycznia 2024 r., kiedy to po raz ostatni opuściła ona port wojenny Gdynia-Oksywie.

Symboliczna „zmiana warty” włoskich okrętów. Cumująca po raz pierwszy w Gdyni Luigi Rizzo, obok kończąca swą misję bliźniacza fregata Antonio Marceglia. Fot. Andrzej Nitka

Tam też nastąpiła ostatnia symboliczna „zmiana warty” włoskich okrętów. Dla fregaty Luigi Rizzo bałtycka misja rozpoczęła się początku stycznia br., kiedy to opuściła ona macierzystą bazę w La Spezia. 13 stycznia 2024 r. jednostka ta po raz pierwszy zawinęła do portu wojennego w Gdyni, aby zastąpić bliźniaczą fregatę kończącą udział w ramach operacji „Brilliant Shield”. W ramach swojej misji fregata Luigi Rizzo od 2 do 6 lutego br. gościła w porcie wojennym w Świnoujściu a następnie odwiedziła Kopenhagę. Pod koniec lutego (25-29.02) ponownie gościła w porcie wojennym na Oksywiu a następnie brała udział wraz z polskimi okrętami w ćwiczeniach pk. Ostrobok-24.

Włoska fregata rakietowa po raz trzeci zawinęła do Gdyni w dniach 10-15 marca 2024 r. Tym razem gości w porcie handlowym przy nabrzeżu Francuskim (obok Muzeum Emigracji). Co więcej z okazji 25. rocznicy wejścia Polski do NATO 12 marca można było ją zwiedzać. W tym samym miejscu włoski okręt cumował podczas czwartej wizyty w Gdyni w dniach 11-14 maja 2024 r. Po raz ostatni w ramach tej misji fregata Luigi Rizzo zawinęła do portu wojennego Gdynia-Oksywie 28 maja a opuścić go ma 1 czerwca br. To właśnie w czasie tej pożegnalnej wizyty odbyła się wspomniana na wstępie uroczystość.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc