Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wizyta wiceministra w Zakładach Mechanicznych „Tarnów”

Fot. ZM Tarnów

25 stycznia w tarnowskich Zakładach Mechanicznych wizytę złożył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa, który w resorcie nadzoruje między innymi Departament Innowacji, zajmujący się zarządzaniem działalnością naukowo-badawczą.

Głównym celem spotkania było zaprezentowanie gościom wyników realizowanych projektów badawczo-rozwojowych. Mowa tu głownie o autonomicznym pojeździe kołowym z modułem uzbrojenia Perun oraz o systemie zwalczania bezzałogowych statków latających (BSL). Nasi goście wysłuchali prezentacji oraz zwiedzili Dział Budowy Prototypów.

Fot. ZM Tarnów

Na wstępie przedstawione zostały kompetencje i infrastruktura badawczo-rozwojowa Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. Następnie omówiono wyżej wymienione projekty. Perun – czyli wojskowy quad wyposażony w wieżyczkę z bronią, mogący poszczycić się mianem  pierwszego robota bojowego w Polsce, który został zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat. I drugi projekt – system zwalczania BSL, który jest polską odpowiedzią na nowe wyzwania na współczesnym polu walki, jakim są drony. Konflikty zbrojne na świecie, w XXI w. przybierają nową, zautomatyzowaną formę, a to oznacza, że przed firmami należącymi do sektora obronnego stoi zadanie zaadaptowania się do nowych potrzeb i tworzenia rozwiązań  nie tylko skutecznych, ale także  coraz bardziej innowacyjnych.

Fot. ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” korzystają nie tylko ze wsparcia NCBR, ale są także członkiem Europejskiej Agencji Obrony (EDA – European Defence Agency) – organizacji, która zrzesza 26 państw z Europy, pomagając im w rozwoju ich zdolności obronnych. W ramach współpracy w ramach EDA ZM „Tarnów” przystąpiły do projektu Combat Unmanned Ground System (CUGS). Projekt ma na celu wybranie i zaadaptowanie maksymalnie trzech różnych platform lądowych (w zakresie klasy masowej) oraz zdefiniowanie, zaprojektowanie, zaadaptowanie lub zbudowanie zestawu modułów funkcjonalnych, które zostaną zintegrowane w demonstratorze wysoce autonomicznego bezzałogowego bojowego systemu lądowego. Głównym zadaniem ZMT S.A. jest opracowanie modułu zarządzania efektorami, a także opcjonalna integracja ZSMU 1276-A3B na wybranych platformach. Konsorcjum jest złożone z 29 podmiotów z 9 krajów.

Fot. ZM Tarnów

Potencjał naszej spółki został dostrzeżony i doceniony przez wiceministra Ociepę oraz pozostałych wizytujących. Obie strony spotkania zadeklarowały chęć zacieśnienia współpracy oraz wyraziły gotowość do kolejnych tego typu działań.

Źródło: Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Wizyta wiceministra w Zakładach Mechanicznych „Tarnów””

  1. Rozbudować moce produkcyjne zakładów i zamawiać naprawdę licznie systemy obronne jak zsmu, broń lufowa, rozwiązania antydronowe, bezzałogowe, przeciwpancerne itd. z ZMT Tarnów jak i wielu innych polskich firm zbrojeniowych. Ten proces trzeba zdecydowanie przyspieszyć aby poważnie wzmocnić polską armię póki mamy jeszcze trochę czasu..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc