Na stronach rządowych Stanów Zjednoczonych pojawiło się ogłoszenie w sprawie poszukiwania producenta drugiego pocisku zdolnego do zwalczania broni hipersonicznych w ramach Indirect Fire Protection Capability Increment 2 (IFPC Inc 2).
Celem IFPC Inc 2 jest zapewnienie warstwowej osłony za pomocą pocisków zapewniających możliwość rażenia celów w dowolnym kierunku. W założeniu pociski tego typu mają niszczyć bezzałogowe aparaty latające, poddźwiękowe i naddźwiękowe pociski samosterujące oraz rakiety dużego kalibru zagrażające własnym obiektom stałym, jak i zasobom o charakterze częściowo mobilnym (przewoźnym).
Nowy pocisk przechwytujący ma według zamawiającego charakteryzować się otwartą architekturą, a niszczenie celu ma być realizowane dzięki energii kinetycznej. Pomimo tego, że pociski IFPC Inc 2 mają zabezpieczać przed wieloma zagrożeniami, to jako dwa główne wymienia się mimo wszystko naddźwiękowe pociski samosterujące i duże pociski rakietowe. System ma charakteryzować się możliwością łatwego rozwoju w odpowiedzi na przyszłe zagrożenia przy jedynie minimalnych zmianach.
Program IFPC Inc 2 został zapoczątkowany w 2021 r. System składa się z wyrzutni i pocisku przechwytującego dostarczanych jako tzw. All Up Round Magazine (AUR-M). Cztery wyrzutnie tego typu wchodzą w skład plutonu. Radarem zapewniającym dane dla pocisków jest znajdujący się na wyposażeniu US Army system Sentinel. Z kolei system kontroli i prowadzenia ognia to Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS), czyli element zakupiony m.in. wraz z polskim programem Wisła.
Od potencjalnych dostawców drugiego pocisku w ramach IFPC Inc 2 oczekuje się zapewnienia czterech głównych elementów, którymi są: pocisk przechwytujący, wyrzutnia AUR-M, kontroler (Weapons Interface Controller) oraz oprogramowanie służące do obliczania trajektorii lotu (Engagement Calculator).
Zamawiany pocisk ma mieć możliwość niszczenia rakiet kalibru 220-300 mm i jak już wspomniano zachowywać możliwość niszczenia aparatów bezzałogowych. W całość wbudowane mają być również dwa mechanizmy zabezpieczające. Pierwszym z nich ma być tryb autodestrukcji na polecenie operatora, a drugim odejście od celu. Oba mają być realizowane poprzez łącze danych. Kontrakt na pierwszy pocisk został przyznany we wrześniu 2021 r. firmie Dynetics i zakładał dostawę 16 prototypowych mobilnych wyrzutni i 60 pocisków, a jego wartość oszacowano na 237 milionów USD.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciężki orzech do zgryzienia.
Broń hipersoniczną jak na razie trzeba niszczyć gdy jest jeszcze na ziemi/wodzie