21 listopada Marynarka Wojenna Indii poinformowała o przeprowadzeniu pełnego testu kierowanego pocisku przeciwokrętowego, który jest opracowywany przez przemysł lokalny pod kierownictwem Organizacji Rozwoju i Badań Obronnych DRDO.
Udana próba odpalenia i działania układu kierowania miała miejsce na jednym z poligonów morskich w rejonie Indii. Nosicielem pocisku był śmigłowiec Westland Sea King należący do lotnictwa morskiego tego kraju. Jak wskazuje komunikat Marynarki Wojennej, udana próba stanowi krok w stronę osiągnięcia samowystarczalności w zakresie opracowania i produkcji tego typu uzbrojenia. Nie można wykluczyć, że w początkowej fazie będzie uzupełniana przez niewielką liczbę importowanych pocisków.
Lotnictwo morskie Indii stoi obecnie przed szeroko zakrojonym programem modernizacji technicznej, który musi objąć wymianę dotychczas eksploatowanych śmigłowców. W ramach pierwszego etapu zamówiono w Stanach Zjednoczonych 24 MH-60R Seahawk. Te ostatnie, według dokumentacji amerykańskiego Departamentu Stanu, miały być zakupione m.in. z makietami gabarytowo-masowymi kierowanych pocisków Naval Strike Missile.
Program budowy własnego pocisku przeciwokrętowego jest realizowany od kilku lat. Pierwsza próba odpalenia podwieszonego do śmigłowca Sea King pocisku miała miejsce w maju 2022 roku. Wówczas sprawdzono poprawność procedury odpalenia, bez działania układu naprowadzania oraz wymiany informacji. Nie można wykluczyć, że broń trafi na uzbrojenie 123 wielozadaniowych wiropłatów, które mają zostać zakupione w ramach dużego postępowania przetargowego bądź wielozadaniowych HAL Dhruv, które już znajdują się na wyposażeniu lotnictwa morskiego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu