27 marca w stocznię ICN (Itaguaí Construções Navais S.A.) w Itaguaí zwodowano okręt podwodny Tonelero, budowany dla Marynarki Wojennej Federacyjnej Republiki Brazylii. Jest to trzecia jednostka typu Scorpène, znanego w Brazylii jako Riachuelo od jednostki prototypowej.
Wodowanie Tonelero (S 42) odbyło się w zaplanowanym terminie. Cztery okręty podwodne typu Scorpène, opracowanego przez francuską Naval Group, powstają jako pierwszy etap programu PROSUB (Programa de Submarinos). To bardzo ambitne zamierzenie obejmuje budowę od podstaw bazy, stoczni ICN i zaplecza serwisowego okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym i nuklearnym. Po uprawomocnieniu kontraktu brazylijsko-francuskiego w 2009 roku, rozpoczęto prace budowlane w miejscu, gdzie plaża stykała się z lasem tropikalnym. Dziś jest tam nowoczesny kompleks produkcyjny i bazowy sił podwodnych Marinha do Brasil, a dwa pierwsze okręty są w służbie. Prototypowy Riachuello (S 40), przyjęty do służby we wrześniu 2022 roku, osiągnął już gotowość operacyjną. Proces tworzenia bazy i zaplecza stoczni w zakresie obsługi przyszłych jednostek atomowych trwa, ale nie ma on wpływu na bieżącą produkcję.
Okręt podwodny typu Riachuelo ma długość całkowitą 71,62 m, szerokość kadłuba 6,2 m, wyporność na powierzchni 1717 ton i w zanurzeniu 1870 ton. Jego system walki obejmuje w sześć wyrzutni kalibru 533 mm do wystrzeliwania ciężkich torped elektrycznych Naval Group F21, pocisków przeciwokrętowych MBDA SM39 Block 2 Mod 2 oraz stawiania min dennych. Zapas uzbrojenia wynosi 18 sztuk. Naval Group dostarczyła system zarządzania walką SUBTICS i wyrzutnie środków zakłócających torped Canto.
Okręty podwodne typu Scorpène w różnych odmianach są eksploatowane w Chile (dwa), Malezji (dwa) i Indiach (pięć, szósty dołączy niebawem). Kolejne kraje planują ich zakup.
Szerzej o programie PROSUB pisaliśmy w „Wojsku i Technice” 1/2024.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu