Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci belgijski bazowiec przeciwminowy nabiera kształtów

Fot. X/Admiral Tanguy Botman

30 stycznia w stoczni Piriou w Concarneau położono stępkę kolejnego okrętu-matki systemów przeciwminowych MCMPF (Mine Counter Measures Platform) przeznaczanego dla belgijskiego Marinecomponent. Okręt otrzyma nazwę Brugge.

Brugge (M 942) to już trzeci z sześciu MCMPF, które otrzyma flota Królestwa Belgii w ramach programu rMCM (replacement Mine Counter Measures, pol. wymiana systemu przeciwminowego). Jego celem jest zastąpienie klasycznych niszczycieli min typu programu Tripartite w Marinecomponent i holenderskiej Koniklijke Marine. rMCM jest prowadzony na mocy bilateralnej umowy przez Brukselę. W wyniku rozstrzygnięcia przetargu, 15 marca 2019 roku, konsorcjum celowe Belgium Naval & Robotics utworzone przez Naval Group i ECA Group (obecnie Exail) zawarło kontrakt w Ministerstwem Obrony Królestwa Belgii na 12 kompletów systemów MCM dla obydwu flot. Każdy składać się będzie z okrętu-matki (bazowca) MCMPF transportującego kilkuwarstwowe systemy do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i niszczenia min wszelkiego rodzaju, słowem wszechstronny „zestaw narzędzi” (toolbox) MCM.

Obecnie na wodzie są już pierwsze jednostki dla obydwu flot: belgijska Ostende (M 940) i holenderska Vlissingen (M 840). Kolejne okręty są na różnych stadiach produkcji. Przetestowano też wszechstronnie „toolboksy”, które będą odpowiadały za bezpośrednie wykonywanie misji przeciwminowych.

W skład toolboxu wejdą: autonomiczne pojazdy podwodne A18-M z sonarami UMISAS, wykorzystującymi interferometryczną aperturę syntetyczną (synthetic aperture sonars, InSAS), przeznaczone do wstępnego wykrywania min; zdalnie sterowane pojazdy do identyfikacji obiektów niebezpiecznych Seascan Mk 2 i ich neutralizacji K-Ster; trały wzbudnikowe (podsystem magnetyczny od OBR Centrum Techniki Morskiej S.A., zaś akustyczny od Patria Oy), kutry bezzałogowe Inspector 90, wiropłaty bezzałogowe UMS V200 Skeldar, skonteneryzowane stanowisko dowodzenia C2 z konsolami operatorskimi do planowania i kierowania misjami rMCM, systemy zarządzania walką minową UMISOFT (od ECA Group, powiązany z C2) i SMMD Polaris (od Naval Group, powiązany z okrętami), system wodowania i wybierania kutrów, system wodowania i wybierania bezzałogowców podwodnych oraz wyposażenie pomocnicze, obejmujące serwis, kontenery i pojemniki transportowe, części zamienne i narzędzia specjalistyczne.

Rozwiązanie pozyskane przez marynarkę belgijską i holenderską stanowi całkowitą zmianę paradygmatu w sposobie zwalczania min poprzez przyjęcie pozycji z dala od akwenu zagrożonego (stand-off), co zmniejsza ryzyko dla personelu i okrętu macierzystego oraz pozwala na znaczne zwiększenie szybkości oczyszczania zaminowanych obszarów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc