Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales Polska będzie wspierać eksploatację ORP Ślązak

Thales Polska Sp. z o.o. podpisała umowę z Komendą Portu Wojennego w Gdyni na dostawę technicznych środków materiałowych do sensorów i systemu bojowego ORP Ślązak. Fot. DGRSZ

24 lutego Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Thales Polska Sp. z o.o. w sprawie dostawy technicznych środków materiałowych do sensorów i systemu bojowego zamontowanych na korwecie patrolowej ORP Ślązak.

Kontrakt, o wartości 4,7 mln PLN brutto, został podpisany 16 lutego bieżącego roku. Jest wynikiem postępowania przetargowego o charakterze ograniczonym, które uruchomiono 18 września. Thales Polska Sp. z o.o. był jedynym podmiotem, który złożył ofertę ostateczną. Ze względu na charakter usługi, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia nie została upubliczniona, a jedynie przekazana oferentom zakwalifikowanym do składania ofert.

Spółka Thales, na mocy umowy z grudnia 2013 roku, stała się dostawcą zintegrowanego systemu walki do, budowanej wówczas, korwety patrolowej. W ramach umowy okręt otrzymał system zarządzania walką TACTICOS, trójwspółrzędną stację radiolokacyjną SMART-S Mk 2, system i kierowania ogniem STIR 1.2 EO Mk 2, a także optoelektroniczny system obserwacji Mirador. Całość została zintegrowana z systemami innych producentów zamontowanymi na jednostce.

ORP Ślązak to najnowszy okręt w Marynarce Wojennej. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce w listopadzie 2019 roku. W bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej planuje podpisanie kontraktu na budowę fregat rakietowych Miecznik. Ich budowa ma być realizowana w stoczniach krajowych, jednak podmioty zagraniczne (choćby Thales) będą mogły zaoferować swoje rozwiązania w zakresie dostaw wyposażenia pokładowego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Thales Polska będzie wspierać eksploatację ORP Ślązak”

  1. ORP Ślązak już dawno powinien być pełnoprawną korwetą z pełnym wyposażeniem przeciwlotniczym i przeciwokrętowym wraz kilkoma innymi bliźniaczymi jednostkami tej klasy. Natomiast patrolowcami mogłyby być mniejsze i zdecydowanie tańsze jednostki. Posiadając już ten potencjał moglibśmy że spokojem planować pozyskanie bardziej wszechstronnych i większych fregat. Przez zaniedbania kilku kadencji rządów szkodzących ewidentnie interesom Polski w tej kwestii obecnie mamy bardzo nieciekawy stan naszej floty wojennej i trudno go będzie poprawić.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc