4 sierpnia z centrum lotów kosmicznych mieszczącym się na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5. Celem lotu było wyniesienie na orbitę okołoziemską statku transportowego Francis R. "Dick" Scobee, który dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaopatrzenie.
Procedura startu zakończyła się pełnym sukcesem. Główny człon rakiety Falcon 9 Block 5 wylądował na lądowisku na Florydzie – dla powyższego egzemplarza był to już dziesiąty lot na orbitę. Poza statkiem Cygnus NG-21 Francis R. "Dick" Scobee ładunek obejmował cztery mikrosatelity dostarczone przez ośrodki uniwersyteckie ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.
Jak wskazuje oficjalny komunikat, ładunek Francis R. "Dick" Scobee ma masę 3857 kg. Obejmuje zapasy dla załogi (1021 kg), wyposażenie naukowo-badawcze (1220 kg), elementy niezbędne do prac w przestrzeni kosmicznej (43 kg), elementy do komputerów pokładowych (13 kg) oraz części niezbędne do utrzymania stacji kosmicznej (1560 kg). Jednorazowy statek serii Cygnus jest dziesiątym egzemplarzem zakontraktowanym przez NASA w ramach usług komercyjnego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – są one budowane przez korporację Northrop Grumman. Jednocześnie jest to dopiero drugi statek serii, który został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 Block 5 należącą do firmy SpaceX.
W najbliższym miesiącu Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) mają odwiedzić inne statki wyniesione z Ziemi. Na 15 sierpnia zaplanowano start statku transportowego rosyjskiego Progress MS-28, który dostarczy kolejną partię zapasów, 18 sierpnia ma wystartować załogowy statek Dragon z czterema osobami na pokładzie (rotacja części załogi znajdującej się na Stacji), a pod koniec miesiąca kolejny załogowy Dragon, którego załoga będzie składać się osób, które komercyjnie zakupiły miejsce pozwalające na kilkudniowy pobyt na ISS.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu