Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych rozwijają roje bezzałogowców

Siły Zbrojne USA rozwijają zdolności związane z wykorzystaniem rojów amunicji krążącej na polu walki. Fot. Raytheon

16 marca Pentagon ogłosił, że biuro odpowiedzialne za prace badawczo-rozwojowe nad technologiami związanymi z tworzeniem rojów systemów bezzałogowych zakończyło zlecone prace, a same systemy przekazano US Army, US Marine Corps, US Navy i US Air Force. Były one prowadzone przy wykorzystaniu amunicji krążącej Raytheon Coyote Block 3.

Na system składają się wyrzutnia lub wyrzutnie, amunicja krążąca Coyote Block 3 i pakiet oprogramowania, umożliwiający amunicji krążącej operowanie w ramach autonomicznego roju. Prace nad rojem były prowadzone w ramach programu niskokosztowego pocisku manewrującego (Low Cost Cruise Missile), realizowanego przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych i Biuro Badań Marynarki Wojennej. Prace prowadzono od co najmniej 2017 r. ‒ Raytheon Technologies był odpowiedzialny za system Coyote i wyrzutnię, L3 Harris za opracowanie łącza transmisji danych, zaś Uniwersytet Techniczny stanu Georgia odpowiadał za rozwiązania związane z modułem oprogramowania autonomii. Co najmniej część testów przeprowadzono z wykorzystaniem systemów zastępczych, w tym starszych wariantów Coyote.

Docelowo Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych Ameryki mają dysponować wspólnym, zintegrowanym systemem opartym na rojach amunicji krążącej, które będzie można tworzyć z wykorzystaniem bezzałogowców wystrzeliwanych przez wyrzutnie różnych rodzajów sił zbrojnych. Ułatwi to współpracę między poszczególnymi rodzajami sił zbrojnych i tym samym umożliwi łatwe przeprowadzanie wspólnych, zsynchronizowanych ataków.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych rozwijają roje bezzałogowców”

  1. WB Electronics ich Warmate na podwoziu Jelcza wyrzutnia na kilkadziesiąt bbsl to dobry punkt wyjścia, każdy S-400 zgłupieje od nalotu roju takich insektów.

  2. Mamy krajowe kompetencje w celu budowy i rozwoju własnych technologii bezzalogowców w tym rojów amunicji krążącej i nie można tego zmarnować. Przydałoby się mniej biurokracji a więcej działania w celu uzyskania
    polskich niezależnychh systemów z rojami bezzalogowców, które mogą przeciążać systemy obrony plot. przeciwnika. Rozwój krajowych możliwości w tym zakresie to powinna być pilna sprawa.

  3. A Pancyry, Szyłki i Tunguskie robią brrrrrrrt... Zanim coś w ogóle podleci do S-400, to będzie się musiało zmierzyć z powyższymi systemami, potem będą jeszcze systemy Tor-M2 i ewentualnie Buk a dopiero potem S-300/350/400 i w przyszłości 500.

  4. Bartek oczywiście że S-400 nie będzie sam, ale pomysł na rój jest taki że niszczysz wszystko co chcesz wysyłając chmary małych stosunkowo tanich bsl, taka jest idea prace trwają i dobrze by było być w tym wyścigu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc