Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Sztuczna inteligencja wspomoże prace analityków i oficerów US Army

US Army pracuje nad narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję do wsparcia procesu planowania misji. Fot. US Army

17 marca US Army poinformowała, że Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Możliwości Bojowych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army Combat Capabilities Development Command’s Army Research Laboratory) prowadzi badania nad narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję, które miałoby pomóc w planowaniu misji na tzw. wielodomenowym polu walki. Narzędzie to nosi nazwę Centrum C5ISR.

Centrum C5ISR (C5ISR Center, alternatywnie Artificial Intelligence Course of Action Recommender, pol. kurs rekomendacji akcji w zakresie sztucznej inteligencji) ma wspierać planistów w ustalaniu celów i priorytetów misji, a ponadto sugerować najlepszą możliwą drogę do ich realizacji. Znaczenie narzędzia ma rosnąć zwłaszcza ze względu na konieczność planowania działań w przestrzeni cyfrowej czy kosmicznej. Rozproszenie geograficzne tradycyjnych operacji również jest obciążające z punktu widzenia dowództw, więc i w tym zakresie C5ISR Center znajdzie zastosowanie. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli na przyspieszenie procesu planistycznego, ale też decyzyjnego, w zamierzeniu ma ponadto ograniczyć ryzyko pojawienia się błędów na różnych etapach planowania.

Programiści z CCDC (ale też Mission Command Battle Lab czy Army AI Task Force itd.) są obecnie na etapie weryfikacji koncepcji. Aktualnie zespół pracujący nad nowym rozwiązaniem koncentruje się na operacjach czysto lądowych na poziomie dywizji (lub niższym), ale w planach jest rozszerzenie prac o operacje powietrzne, morskie, kosmiczne czy oddziaływanie w cyberprzestrzeni. Ta ostatnia ma stanowić największe wyzwanie ‒ na różnych etapach planowania i realizacji operacji mogą bowiem pojawić się zakłócenia łączności o różnym natężeniu i różnych, nieprzewidywalnych skutkach, a przecież trzeba jakoś ów czynnik uwzględnić w projekcie C5ISR Center.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc