Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Royal Navy wycofała niszczyciele min – trafią na Ukrainę

Ceremonia ostatniego opuszczenia bander na niszczycielach min Royal Navy. Fot. Royal Navy

4 sierpnia w szkockim Rosyth odbyła uroczystość ostatniego opuszczenia bander Royal Navy na niszczycielach min HMS Blyth i HMS Ramsey. Jednostki te są przeznaczone do sprzedaży Ukrainie.

Obydwa okręty należą do typu Sandown. HMS Blyth (M111) służył pod brytyjską banderą 20 lat, w ciągu których pokonał 185 000 mil morskich, zaś HMS Ramsey (M110) nosił White Ensign przez 21 lat i przebył 175 000 mil. Para ta była pierwszymi okrętami przeciwminowymi wysłanymi do Bahrajnu, kiedy 15 lat temu rząd w Londynie zdecydował, że w Zatoce Perskiej wymagana jest stała obecność niszczyciela min – obecność, która trwa do dziś. Blyth i Ramsey służyły też w innych częściach świata, w tym na Bałtyku.

Niszczyciele min typu Sandown to pierwsze brytyjskie jednozadaniowe okręty przeciwminowe (Single Role Minehunter). Wyprodukowano łącznie 12 tych jednostek i wchodziły one do służby w Royal Navy w latach 1988-2001. Ponadto wyeksportowano trzy Sandowny do Arabii Saudyjskiej, gdzie są znane jako typ Al Jawf. Licencję na wykorzystanie tego projektu zakupiła Hiszpania, a po jego dopasowaniu do potrzeb Armada Española powstało tam sześć podobnych jednostek typu Segura.

Wielka Brytania ma wciąż w kampanii cztery jednostki. Pozostałe cztery wycofano, jedna jest nieaktywna, zaś trzy sprzedano Estonii. Były to eks-HMS Sandown (M 101, od 2007 roku Admiral Cowan M 313), eks-HMS Inverness (M 102, od 2008 roku Sakala M 314) i eks-HMS Bridport (M 105, od 2009 roku Ugandi M 315). Royal Navy rezygnuje z konwencjonalnych okrętów przeciwminowych. Wycofa resztę Sandownów w tej dekadzie. Zastąpią je systemy bezzałogowe, obecnie testowane na Wyspach, mi.n w Rosyth.



Po wycofaniu z Królewskiej Marynarki Wojennej eks-HMS Blyth i eks-HMS Ramsey trafią na Ukrainę. 21 czerwca tego roku Wielka Brytania i Ukraina podpisały memorandum w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego. Przy tej okazji dowódca Sił Morskich Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa oświadczył, że „w najbliższym czasie WMSU otrzyma dwa okręty typu Sandown, które obecnie wchodzą w skład Royal Navy, po ich pełnej rewizji, naprawie, modernizacji, dodatkowym wyposażeniu i odpowiednim przeszkoleniu personelu Sił Morskich Ukrainy”. Ukraina negocjowała zakup dwóch niszczycieli min typu Sandown od kilku miesięcy. Finansowanie projektu planowane jest z pożyczek udzielonych przez Wielką Brytanię na rozwój WMSU. Niestety, wbrew zapowiedziom w Polsce, Kijów nie skusił się na nasze Kormorany II.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Royal Navy wycofała niszczyciele min – trafią na Ukrainę”

  1. Brytyjski szrot dla Ukrainy, zamiast kupna w Polsce nowoczesnych jednostek? Czy Ukraina sądzi, że w ten sposób kupi przychylność Brytyjczyków? W sumie pis sądzi, że kupując Abramsy za 23 miliardy kupi amerykanów za komunistyczną nacjonalizacje TVN...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc