Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Royal Navy ma nowy atomowy okręt podwodny

Fot. Royal Navy

31 sierpnia w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Kumbrii oddano do eksploatacji w Królewskiej Marynarce Wojennej najnowszy szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym HMS Anson.

W uroczystości, oprócz członków załogi okrętu i ich rodzin, a także wysokiej rangi oficerów Royal Navy, uczestniczyli sekretarza stanu ds. obrony Ben Wallace, były premier Boris Johnson i wicepremier rządu Związku Australijskiego Richard Marles oraz patronki Julie Weale. Anson został oficjalnie nazwany przez nią w tej samej stoczni w grudniu 2020 roku i ochrzczony butelką cydru rozbitą o kadłub (napój ten był preferowany przez imiennika okrętu, XVIII-wiecznego admirała George'a Ansona, jako lekarstwo na szkorbut).

Fot. Royal Navy

HMS Anson (S 123) to wart 1,3 mld GBP piąty okręt typu Astute, który wszedł w skład Royal Navy, dołączając do siostrzanych Astute, Ambush, Artful i Audacious. Anson pozostanie w Barrow jeszcze przez kilka tygodni przechodząc ostatnie kontrole, testy i poprawki systemu zanim wypłynie do swojego przyszłego domu w HM Naval Base Clyde w Faslane, gdzie przygotuje się do prób morskich prowadzonych przez załogę i Royal Navy, mających na celu osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej jednostki.

HMS Anson jest uzbrojony w kombinację do 38 torped ciężkich kalibru 533 mm BAE Systems Spearfish i pocisków manewrujących Raytheon Tomahawk Block V, Okręt może też zbierać skrycie dane wywiadowcze i transportować pododdział Royal Marines.

Fot. Royal Navy

Przygotowanie 7400-tonowego okrętu do akcji zajęło ponad 11 lat i jakieś 20 milionów godzin pracy około 10 000 osób z 400 firm i organizacji z całej Wielkiej Brytanii. W kwietniu ubiegłego roku jednostka została wytoczona z hali produkcyjnej Devonshire Dock Hall i powoli zwodowana do basenu stoczniowego Wet Dock. W lutym okręt przeprowadziła zanurzanie w stoczni w Barrow, aby upewnić się, że systemy i zbiorniki balastowe są w pełni sprawne, a Anson jest dokładnie wyważony i zachowuje stateczność podczas zanurzenia.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc