Holding „Roselektronika”, część państwowej korporacji „Rostech” poinformował 31 marca o planach rozpoczęcia w 2021 r. produkcji seryjnej zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem obroną przeciwlotniczą wojsk lądowych 9S932M Magistr-SW. Jest to system samobieżny, wykorzystujący jako nośnik podwozie bojowego wozu piechoty BMP-3.
Magistr-SW powstał w ramach pracy doświadczalno-konstrukcyjnej (OKR) o tej samej nazwie, prowadzonej od początku drugiej dekady obecnego stulecia. Jego badania państwowe rozpoczęły się w 2016 r. Zakończyły się one pozytywnie, a system został przyjęty do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Przy formułowaniu wymagań do systemu wykorzystano doświadczenia z liniowej eksploatacji systemu Barnauł-T, którego dostawy do jednostek rozpoczęły się w 2010 r. (odmiana na nośnikach MT-LBu, później powstały także wersje na nośnikach BMP-3 i BTR-MDM).
Jest przeznaczony do rozpoznania przestrzeni powietrznej przy pomocy własnych i zewnętrznych środków wykrywania oraz koordynacji walki podporządkowanych środków ogniowych. Zasadniczym środkiem wykrywania celów zamontowanym na pojeździe jest system optoelektroniczny, dysponujący funkcjami automatycznego wykrywania, identyfikacji i śledzenia celów. Z myślą o tym systemie specjalnie stworzono bazę danych (obrazy telewizyjne, termowizyjne) o potencjalnych celach i systemach zakłócających. Z systemem optoelektronicznym zintegrowany jest małogabarytowy wielofunkcyjny system radiolokacyjny, łączący funkcje obserwacji przestrzeni powietrznej i śledzenia celów (podaje precyzyjne koordynaty celów środkom ogniowym). Trzecim środkiem detekcji celów jest stacja rozpoznania radiotechnicznego, wykrywająca emisje elektromagnetyczne urządzeń radioelektronicznych zainstalowanych na pokładzie statków powietrznych.
Podczas prac nad systemem dużą uwagę poświęcono maksymalizacji żywotności ugrupowania OPL na polu walki, w tym redukcji emisji elektromagnetycznych. System 9S932M Magistr-SW jest przeznaczony do integracji w ramach podsystemów dowodzenia i kierowania ogniem obrony przeciwlotniczej wojsk, wykorzystujących obecnie znajdujące się w uzbrojeniu i perspektywiczne środki ogniowe (prawdopodobnie chodzi o system artyleryjski 1K150 Derywacija-PWO oraz rakietowy Pticełow), zdolne do zwalczania celów małogabarytowych, takich jak uzbrojenie precyzyjne i bezzałogowe aparaty latające.
Integratorem systemu jest NPP „Rubin” z Penzy, wchodzące w skład koncernu „Wega”, a ten z kolei będący częścią holdingu „Roselektronika”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Do likwidowania takiego czegoś potrzebujemy rakiet AARGM, dla F-16, F-35, ale także kontenerowa wyrzutnia podwoziu Jelcza jedna dwie na brygadę zmechanizowaną żeby uciszyć wszystkie Tory, Panciry, radary obrony przeciwlotniczej, artyleryjskie i wszystkie urządzenia radiolokacyjne w pasie działań brygady.