Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Redzikowo (częściowo) otwarte

3 września w Redzikowie koło Słupska odbyła się uroczystość formalnego otwarcia bazy US Navy, która ma odpowiadać za operacyjne użycie systemu Aegis Ashore, który w przypadku polskiej placówki, znajduje się jeszcze na etapie budowy. 

Naval Support Facility (NSF) Redzikowo została założona w 2016 roku - była to pierwsza amerykańska instalacja wojskowa w Polsce. Jej głównym zadaniem ma być eksploatacja systemu obrony antyrakietowej Aegis Ashore - według obecnych planów budowa tego elementu bazy ma zakończyć się w przyszłym roku, co pozwoli na osiągnięcie gotowości operacyjnej w roku budżetowym 2022.  

Otwarta część obejmuje budynek administracyjny, budynek wielofunkcyjny, magazyny, strażnicę dla służb ratowniczych, koszary, a także obiekty do ćwiczeń fizycznych. Wprowadzanie personelu rozpoczęło się w lecie bieżącego roku.  

Docelowo baza US Navy w Redzikowie będzie obejmować system Aegis Ashore, który będzie obejmować stanowisko dowodzenia walką wraz ze stacjami radiolokacyjnymi AN/SPY-1, a także pionowe wyrzutnie pocisków rakietowych Standard SM-3. Celem całości ma być ochrona przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc