Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon z umową na satelity konstelacji Proliferated Warfighter Space Architecture

Wizualizacja funkcjonowania konstelacji satelitów PWSA. Fot. Raytheon

Firma Raytheon Technologies otrzymała kontrakt o wartości ponad 250 milionów USD na zaprojektowanie, opracowanie i dostarczenie siedmioelementowej konstelacji satelitów śledzących pociski, a także wsparcie startu i ich operacji naziemnych. Umowa została przyznana przez amerykańską Agencję Rozwoju Kosmosu (Space Development Agency).

Po umieszczeniu na niskiej orbicie okołoziemskiej konstelacja połączonych w sieć satelitów stanie się piątą płaszczyzną satelitów zapewniających ostrzeganie o wystrzeleniu i śledzenie rakiet na rzecz amerykańskiego Departamentu Obrony. Program ten jest kluczowym elementem architektury kosmicznej nazywanej Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA).

Opracowane systemy mają cechować się niskim kosztem produkcji i odpornością, ale na co firma już nie podała. Można przypuszczać, że chodzi o zakłócanie lub inne działania możliwe do podjęcia przez potencjalnych przeciwników Stanów Zjednoczonych. Głównym zadaniem tej konstelacji ma być m.in. śledzenie takich nowych zagrożeń jak pociski hipersoniczne.

Raytheon Technologies od dziesięcioleci rozwija systemy wczesnego ostrzegania przed rakietami. Od czasu przejęcia Blue Canyon Technologies i SEAKR Engineering, Raytheon Technologies rozszerzył swoje możliwości i doświadczenie w zakresie kosmicznych ładunków użytecznych i konstelacji satelitarnych, stając się wiodącym dostawcą systemów kosmicznych dla rosnącej liczby programów.

W komunikacie prasowym firmy czytamy również, że Raytheon wykorzysta istniejące projekty, dostępne produkty komercyjne i wspólne komponenty, aby zmniejszyć ryzyko techniczne i przyspieszyć dostawy. W siedmioelementowej konstelacji satelitów znajdzie się czujnik podczerwieni Wide Field of View firmy Raytheon, mikrosatelita klasy Saturn firmy Blue Canyon Technologies oraz elektroniczny ładunek użyteczny firmy SEAKR Engineering.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc