30 lipca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o postępach w sprawie zamówienia dla Marynarki Wojennej okrętu ratowniczego Ratownik, co ma związek z deklaracją ministra Mariusza Błaszczaka z 22 maja.
Zgodnie z informacjami, Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do negocjacji do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 20 lipca bieżącego roku. Postępowanie jest prowadzone na mocy decyzji Nr 367/MON z 14 września 2015 roku w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Jest to kolejna próba zamówienia wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej dla Marynarki Wojennej, poprzednia została przerwana 24 kwietnia, co było motywowane przedłużającym się procesem realizacji i zadeklarowanym przez Wykonawcę wzrostem kosztów. Już wówczas Inspektorat Uzbrojenia zapewniał, że jak najszybciej dojdzie do wznowienia projektu.
Pierwszą, oficjalną, deklaracją dotyczącą powrotu do programu Ratownik była wypowiedź ministra Mariusza Błaszczaka 22 maja, kiedy poinformował o zatwierdzeniu dokumentów dotyczących zamówienia dla Marynarki Wojennej nowego okrętu ratowniczego. Była ona podjęta po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą i częściowo mogła być odpowiedzią na presję ze strony związków zawodowych PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., podmiotu mającego być jednym z filarów programu budowy Ratownika.
(Łukasz Pacholski) | Foto: MMC Ship Desing & Marine Consulting |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Dlaczego nie budujemy dwóch za Piasta i Lecha budujemy jeden najpierw potem osobno może zbudujemy drugi, gdy US Navy jednocześnie zamówiła dwa lotniskowce typu Ford zaoszczędziła ponad miliard dolców tylko na tym że zamówiła dwa zamiast jednego