Zaloguj

Ratownik coraz bliżej?

30 lipca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o postępach w sprawie zamówienia dla Marynarki Wojennej okrętu ratowniczego Ratownik, co ma związek z deklaracją ministra Mariusza Błaszczaka z 22 maja. 

Zgodnie z informacjami, Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do negocjacji do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 20 lipca bieżącego roku. Postępowanie jest prowadzone na mocy decyzji Nr 367/MON z 14 września 2015 roku w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Jest to kolejna próba zamówienia wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej dla Marynarki Wojennej, poprzednia została przerwana 24 kwietnia, co było motywowane przedłużającym się procesem realizacji i zadeklarowanym przez Wykonawcę wzrostem kosztów. Już wówczas Inspektorat Uzbrojenia zapewniał, że jak najszybciej dojdzie do wznowienia projektu. 

Pierwszą, oficjalną, deklaracją dotyczącą powrotu do programu Ratownik była wypowiedź ministra Mariusza Błaszczaka 22 maja, kiedy poinformował o zatwierdzeniu dokumentów dotyczących zamówienia dla Marynarki Wojennej nowego okrętu ratowniczego. Była ona podjęta po konsultacjach z prezydentem Andrzejem Dudą i częściowo mogła być odpowiedzią na presję ze strony związków zawodowych PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., podmiotu mającego być jednym z filarów programu budowy Ratownika.  

(Łukasz Pacholski) Foto: MMC Ship Desing & Marine Consulting
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Ratownik coraz bliżej?”

  1. Dlaczego nie budujemy dwóch za Piasta i Lecha budujemy jeden najpierw potem osobno może zbudujemy drugi, gdy US Navy jednocześnie zamówiła dwa lotniskowce typu Ford zaoszczędziła ponad miliard dolców tylko na tym że zamówiła dwa zamiast jednego

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc