Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezydent RP określił główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał na poligonie OSPWL w Orzyszu dokument „Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039". Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP.

31 marca, podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, będący z urzędu zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, podpisał postanowienie w sprawie głównych kierunków rozwoju SZ RP.

Dokument zatytułowany „Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039” dotyczy 15-letniej perspektywy czasowej. Krótki – niejawny – dokument składa się z wyszczególnionych w punktach i podpunktach założeń dotyczących obrony Polski. Priorytetem dla SZ RP ma być na przestrzeni 15-letniego okresu planistycznego wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych zadań, a więc przede wszystkim ochrona niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz zapewnienie bezpieczeństwa i nienaruszalności granic. SZ RP mają również uczestniczyć w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego i wspieraniu społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych, jak np. klęski żywiołowe. Przewidziano również realizację zadań poza granicami Polski, na zasadach określonych w stosownych umowach międzynarodowych i ustawach.

W dokumencie określono również wymagania dotyczące podniesienia zdolności operacyjnej SZ RP we wszystkich domenach ‒ obok trzech tradycyjnych, także w kosmosie i cyberprzestrzeni. Jego autorzy wskazali również priorytety w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym: rozwój potencjału sił lądowych (ich rdzeniem pozostać mają Wojska Pancerne i Zmechanizowane), zwiększenie zdolności do zwalczania środków napadu powietrznego (w tym rakiet balistycznych), zbudowanie zdolności do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz rozwój zdolności do ochrony morskich interesów państwa. W tym celu przewiduje się zakupy m.in. bezzałogowych systemów walki, broni precyzyjnego rażenia, systemów obrony powietrznej, defensywnych i ofensywnych środków walki w cyberprzestrzeni oraz innych. Wzmocnione powinny zostać również siły stacjonujące na wschodniej granicy Polski (w tym poprzez rozwój infrastruktury i formowanie nowych jednostek wojskowych) czy zdolności niezbędne do odstraszania nieprzyjaciela i wsparcia sojuszników z tzw. wschodniej flanki NATO. Rozwijane i udoskonalane mają być struktury dowodzenia. Istotnym elementem ma być również zwiększenie stanów osobowych w ramach SZ RP do zakładanych poziomów, w tym dzięki rozwojowi systemu rezerw osobowych. Więcej informacji na temat dokumentu dostępnych jest na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/9634,Prezydent-RP-okreslil-glowne-kierunki-rozwoju-Sil-Zbrojnych-RP.html).

Warto odnotować, że dokument ten nie stanowi stanowiska wyłącznie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (i tym samym Prezydenta RP), lecz został opracowany we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dokument będzie stanowił podstawę do rozpoczęcia procesu programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP na kolejny okres planistyczny i określać zasadnicze kierunki, cel główny oraz priorytety rozwoju SZ RP. Zapisy zawarte w dokumencie w przyszłości zostaną rozwinięte w innym opracowaniu, który opracują urzędnicy resortu obrony ‒ będą to „Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039”, który wymagać będzie przyjęcia uchwałą Rady Ministrów. Wspólnie będą stanowiły podstawę do wydania dokumentów resortowych ‒ „Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039”, na których oparty będzie z kolei „Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2024-2039”. Cały proces przygotowania i akceptacji tych dokumentów – zgodnie z zasadami – powinien zakończyć się w przyszłym roku.

Według prezydenta Dudy, Piętnaście lat od 2025 roku to czas, który – patrząc na dzisiejszą sytuację – ma z pewnością charakter przełomowy dla przyszłości polskiego państwa. […] Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych w ogromnym stopniu będą oparte na dotychczasowym fundamencie Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, tak jak wygląda to w naszym wojsku od dziesięcioleci.

Prezydent RP wziął udział także w pokazie sprawności bojowej pododdziałów 16. Dywizji Zmechanizowanych z dowództwem w Olsztynie, w tym załóg czołgów podstawowych K2 z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1 z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii ‒ uzbrojenia zakupionego w Republice Korei i dostarczanego od grudnia ub.r. do Polski.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Prezydent RP określił główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc