3 grudnia na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie stanu wyposażenia Wojska Polskiego w bezpilotowe środki latające (BSL), w tym realizacji programów "Wizjer", "Orlik", "Gryf" i "Zefir" pod kątem uwzględnienia doświadczeń wojny Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach.
Autorami interpelacji jest grupa 20 posłów należących do Klubu Parlamentarnego Lewica. Podobnie jak w przypadku interpelacji dotyczącej programu modernizacji obrony przeciwlotniczej ma ona związek z konfliktem o Górski Karabach, który wykazał potencjał nowoczesnych bezzałogowych aparatów latających na współczesnym polu walki. Dodatkowo posłowie postanowili sprawdzić deklaracje polityczne, które zostały złożone przez kierownictwo resortu obrony w 2018 roku.
Jak czytamy w interpelacji, na początku 2018 roku na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu MON Wojciech Skurkiewicz przedstawiał szczegółowy stan realizacji programów zbrojeniowych mających na celu wprowadzenie do Wojska Polskiego BSL, co szeroko było komentowane w mediach specjalistycznych. Chciałbym sprawdzić stan realizacji ówczesnych deklaracji.
Pytania dotyczą realizacji programów “Wizjer” - planowano zakup do 25 zestawów o zasięgu do 30 km przeznaczonych do zastosowania na szczeblu batalionu (zgodnie z deklaracjami z 2018 roku, pierwsze dostawy miały ruszyć w bieżącym roku). Według upublicznionych przez Inspektorat Uzbrojenia informacji, planowane podpisanie umowy ma mieć miejsce w 2021 roku - dostawcą ma być konsorcjum krajowych firm sektora obronnego. Posłowie pytają także o postępy programu “Orlik”, który na mocy kontraktu zawartego w 2018 roku ma dostarczy konsorcjum polskich firm (osiem zestawów z opcją na cztery kolejne). Posłów interesuje także aktualny status programów “Gryf” oraz “Zefir”, które według deklaracji z 2018 roku miały zostać zamówione w latach 2020-22 (sześć zestawów “Gryf” i dwa “Zefir” - w przypadku tego pierwszego istnieje szansa na spełnienie tego harmonogramu, gdyż Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w listopadzie rozpoczęto negocjacje z potencjalnymi dostawcami tego typu sprzętu. Powyższa lista nie jest długa i najprawdopodobniej obejmuje Thales UK z Watchkeeper oraz Elbit Systems z Hermes 450.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Wartość merytoryczna takich wystąpień żałosna.
A niby dlaczego ? Posłowie nie muszą się znać a mają prawo pytać. Niezależnie od przynależności politycznej !!! Tak to jest w demokratycznych krajach.
To niech pytają o konkręty Orlik, Wizjer są bardzo ważne potrzebne dla wojska i gospodarki, niech rządzący czują zaintetesowanie presje społeczną.
Gryf, Zefir są potrzebne ok, ale są ważniejsze zakupy.