Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Paweł Bejda pyta MON o kwestię zagranicznego udziału w programie Pilica+

Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana (st.szer. Sławomir Kozioł)

9 maja na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie zagranicznego udziału w programie systemu obrony przeciwlotniczej Pilica+.

W przesłanej do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelacji czytamy, w dniu 28 kwietnia 2023 r. zawarto umowę pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą MBDA UK Ltd., której przedmiotem była dostawa 44 wyrzutni iLauncher i kilkuset pocisków rakietowych CAMM oraz sprzętu towarzyszącego. Wartość zamówienia wyniosła ok. 1,9 mld funtów szterlingów (ok. 10 mld zł) netto. Powyższe zamówienie publiczne miało być zrealizowane w ramach zadania „Pilica+”.

W związku z powyższym proszę o udzielenie następujących informacji:

1) Kiedy i przez kogo zostało zgłoszone do realizacji zadanie „Pilica+”?

2) Jaka jest data rozpoczęcia przez Agencję Uzbrojenia postępowania o udzielenie tego zamówienia publicznego? Proszę o podanie sygnatury.

3) Jaka jest podstawa prawna realizacji tego zamówienia publicznego, a także tryby wyboru wykonawcy zamówienia, tj. zagranicznego MBDA UK?

4) Kto dokonał wyboru oferty MBDA UK – PGZ czy Agencja Uzbrojenia?

5) Ile ma wynieść offset w związku z wydaniem 10 mld zł z kieszeni polskiego podatnika na wyrzutnie produkowane przez zagranicznego producenta MBDA UK?

6) W 2020 r. odrzucił Pan ofertę ukraińskiego producenta systemu obrony powietrznej Wicher, który oferował produkcję rakiet w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Czy w związku z wydaniem 10 mld zł z budżetu państwa produkcja wyrzutni iLauncher i rakiet CAMM będzie realizowana w zakładach Mesko?

7) Kiedy rozpocznie się produkcja rakiet CAMM w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej?

Współpraca podmiotów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej z MBDA w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej obejmuje także dostawy zestawów w ramach programu „mała Narew” (kontrakt zawarto 14 kwietnia 2022 roku). Pierwszy zestaw ogniowy trafił do 18. Pułku Przeciwlotniczego, a drugi (do końca czerwca) do 15. Pułku Przeciwlotniczego. Najprawdopodobniej w bieżącym roku można się spodziewać zamówienia kolejnych zestawów. Jednocześnie zamawianie tego samego sprzętu dla dwóch programów może pozwolić na ujednolicenie sprzętowe jednostek obrony przeciwlotniczej, co umożliwi ograniczenie kosztów logistycznych i szkoleniowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc