3 kwietnia Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, poinformował, że Polska dostarczyła Ukrainie część samolotów myśliwskich MiG-29.
Przypomnijmy, 16 marca Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże „w najbliższych dniach” cztery samoloty tego typu. Jak wskazywał Prezydent, mowa o samolotach należących do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a więc egzemplarzach, które nie przeszły procesu modyfikacji do standardu MiG-29M (realizowanego przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy). To z kolei może sugerować, że mowa o egzemplarzach odkupionych przez Polskę w Republice Federalnej Niemiec.
Jak wskazywał Prezydent, pierwsze cztery egzemplarze zostaną wysłane na Ukrainę w ciągu najbliższych dni, a kolejne będą sukcesywnie przekazywane po przejściu planowanych prac obsługowych i remontów.
Polska jest jednym z kilku państw, które dostarczyło Ukrainie samoloty bojowe. 23 marca ze Słowacji przebazowano (lotem bezpośrednim) cztery MiG-i-29. Łącznie rząd w Bratysławie przekaże trzynaście egzemplarzy. Co należy podkreślić, w rozliczeniu za przekazany sprzęt władze amerykańskie zaoferowały Słowacji sprzedaż śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper na preferencyjnych warunkach.
W przypadku Polski brak informacji o ewentualnych projektach, które byłyby realizowane przez sojuszników – przypomnijmy, MON zamówił w ostatnich latach 32 samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II oraz 48 KAI FA-50 Fighting Eagle. Dostawy (koreańskich) maszyn mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku. Dodatkowo rząd Wielkiej Brytanii deklaruje, że może wypełnić lukę sprzętową w segmencie odrzutowych samolotów bojowych – co należy podkreślić, wypowiedź z lutego wskazywała na możliwość skierowania kontyngentów Royal Air Force, a nie dostaw maszyn. Powyższą koncepcję podtrzymuje James Heappey, który jasno określił w wywiadzie dla Die Welt, że bardzo pozytywnie rozpatrzymy polską prośbę o wypełnienie powstałych luk. Już to zrobiliśmy, gdy Warszawa przekazała Ukrainie czołgi T-72 i zapewniliśmy Polsce czołgi Challenger 2. To samo dotyczy samolotów myśliwskich.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Druga wojna śiatowa
Bitwa o Wielką Brytanię
Niech ten wielki sojusznik powie prawdę społeczeństwó Polskiemu jak kazał sobie zapłacić Rządowi na emigracji polskim Złotem zdeponowanym w Kanadzie za obronę swojego kraju
ZA Polskich pilotów za używanie samolotów i jak nas potraktował Jałcie i przemilczał sprawę katynia
Samoloty i czołgi należą się nam od Anglia za darmo
Za sprzet Ukrainie
Anglia znów sobie karze zapłacić
Za niby obronę naszego kraju
Tak na Polskim podatniku zarabiają
A jak przyjdźie do kofrontacj z Rosją to znowu nas sprzedadza
I zwiną swoje wojsko by bronic swoich granic i interesów z Rosja Tak samo Niemcy Francja USA
A nasz kraj nasza matka żywicielka zrównane będzie jak Ukraina
A nasz ciemnogród w Warszawie kłóci się o Władze i rozdziera Polskę na kawałki
Tak dokonują następnego rozbioru
A NASI PSEUDO SOJUSZNICY NA WSCHODZIE I ZACHODZIE ZACIERAJĄ RECE