Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy w tym roku amerykański niszczyciel zawinął do Gdyni

Niszczyciel rakietowy Arleigh Burke przy nabrzeżu Francuskim portu w Gdyni. Fot. Andrzej Nitka

11 lutego w godzinach przedpołudniowych przy nabrzeżu Francuskim portu handlowego w Gdyni zacumował amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) - prototypowa jednostka typu Arleigh Burke Flight I.

Celem wizyty operującego na Bałtyku amerykańskiego okrętu jest odtworzenie gotowości bojowej, a ma się ono zakończyć w godzinach popołudniowych 12 lutego br. Arleigh Burke zastąpił na tym akwenie inny amerykański niszczyciel USS Roosevelt (DDG 80), który 4 lutego 2023 r. zakończył swój czwarty patrol w ramach Forward-Deployed Naval Forces-Europe (FDNF-E).

Stała obecność niszczyciela US Navy na Morzu Bałtyckim jest elementem wzmacniania sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, które nastąpiło po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że operujące w ramach FDNF-E amerykańskie niszczyciele tworzące Destroyer Squadron 60 (DESRON 60) z 6 Floty US Navy bazują w bazie morskiej Rota na południu Hiszpanii. Co istotne wszystkie one mają zdolności do zwalczania rakiet balistycznych w ramach systemu Aegis Ballistic Missile Defense (Aegis BMD), w związku z czym ich obecność na Bałtyku jest solą w oku rosyjskich dowódców.

Arleigh Burke cumuje w Gdyni. Fot. Andrzej Nitka

Prototypowy niszczyciel typu Arleigh Burke został zbudowany przez stocznię Bath Iron Works z Bath w stanie Maine. Jego stępkę położono 6 grudnia 1988 r., zwodowano 16 września 1989 r, zaś do służby wszedł on 4 lipca 1991 r.

W 2019 r. został skierowany do stoczni General Dynamics NASSCO w Norfolk w stanie Wirginia, gdzie prowadzono na nim prace modernizacyjne w związku z włączeniem go do systemu obrony przeciwrakietowej Aegis BMD, w ramach których otrzymał m.in. nową wersję okrętowego systemu dowodzenia Aegis Baseline 9.

W marcu 2021 r. okręt ten został podporządkowany DESRON 60 i przebazowany do Roty. Swój pierwszy patrol w ramach FDNF-E odbył między sierpniem a grudniem 2021 r., odwiedzając w jego trakcie w dniach 17-18 września Gdynię. Do kwietnia 2022 r. przechodził w Rota przegląd, dzięki któremu w czerwcu tego samego roku mógł rozpocząć kolejny patrol. W trakcie tego rejsu, 1 sierpnia 2022 r. na Bałtyku wypadł za burtę i nie został odnaleziony jeden z nowo zaokrętowanych marynarzy. Wszystko więc wskazuje na to, że niszczyciel ten obecnie realizuje trzeci patrol FDNF-E.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc