Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy okręt przeciwminowy belgijsko-holenderskiego programu rMCM zwodowany w Rumunii

Wodowanie bazowca Scheveningen. Fot. Commando Materieel en IT

7 listopada stocznia Piriou w Giurgiu w Republice Rumunii zaliczyła dwa kamienie milowe programu rMCM, dotyczącego modernizacji morskich sił przeciwminowych belgijskiego Marinecomponent i holenderskiej Koninklijke Marine.

Po pierwsze zwodowano okręt-matkę systemów przeciwminowych Scheveningen. Jednostka jest przeznaczona dla Holenderskiej Marynarki Wojennej. Jest to drugi bazowiec MCMPF (Mine Counter Measures PlatForm, czyli platforma systemu przeciwminowego) dla Królestwa Niderlandów na wodzie, a jednocześnie pierwszy z całego programu zbudowany w nowej stoczni francuskiej firmy Piriou w Rumunii. Zakład ten jest podwykonawcą, który produkuje częściowo wyposażone kadłuby z nadbudówkami. Jednostka ma być przeholowana do centrali Piriou w bretońskim Concarneau jeszcze w tym roku (ponoć pod koniec grudnia). Tam zostanie doposażona i przejdzie próby morskie przed przekazaniem zamawiającemu. Stocznia w Concarneau ma ograniczone zaplecze produkcyjne, stąd transfer części budów do Rumunii.

Tego samego dnia w w Giurgiu rozpoczęto też palenie blach do produkcji ósmej w ogóle jednostki, przyszłego Harlingen. I on trafi pod banderę Holandii.

Stocznia Piriou w Concarneau jest zatłoczona. Po lewej widać Oostende, po prawej Vlissingen, zaś za nim Tournai. Do końca roku dołączy do nich czwarty MCMPF. Fot. Tomasz Grotnik

Obydwie floty otrzymają po sześć kompletów systemów MCM. Każdy składać się będzie z bazowca MCMPF transportującego kilkuwarstwowe systemy do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i niszczenia min wszelkiego rodzaju, słowem wszechstronny „zestaw narzędzi” (toolbox) MCM.

Prototypowy bazowiec Oostende (M940) rozpoczął próby morskie 17 kwietnia. Okręt zaliczył pierwsze testy siłowni i elektrowni oraz urządzeń sterowych i nawigacyjnych. W Concarneau są jeszcze dwie inne jednostki: druga belgijska Tournai i pierwsza holenderska Vlissingen.

Idea systemu rMCM zakłada wycofanie człowieka z rejonu zagrożonego. Oznacza to, że wszelkie czynności przeciwminowe (poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja, trałowanie, niszczenie) odbywają się identycznie, jak przy użyciu konwencjonalnych trałowców lub niszczycieli min, ale wykonują je systemy zrobotyzowane.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc