7 listopada stocznia Piriou w Giurgiu w Republice Rumunii zaliczyła dwa kamienie milowe programu rMCM, dotyczącego modernizacji morskich sił przeciwminowych belgijskiego Marinecomponent i holenderskiej Koninklijke Marine.
Po pierwsze zwodowano okręt-matkę systemów przeciwminowych Scheveningen. Jednostka jest przeznaczona dla Holenderskiej Marynarki Wojennej. Jest to drugi bazowiec MCMPF (Mine Counter Measures PlatForm, czyli platforma systemu przeciwminowego) dla Królestwa Niderlandów na wodzie, a jednocześnie pierwszy z całego programu zbudowany w nowej stoczni francuskiej firmy Piriou w Rumunii. Zakład ten jest podwykonawcą, który produkuje częściowo wyposażone kadłuby z nadbudówkami. Jednostka ma być przeholowana do centrali Piriou w bretońskim Concarneau jeszcze w tym roku (ponoć pod koniec grudnia). Tam zostanie doposażona i przejdzie próby morskie przed przekazaniem zamawiającemu. Stocznia w Concarneau ma ograniczone zaplecze produkcyjne, stąd transfer części budów do Rumunii.
Tego samego dnia w w Giurgiu rozpoczęto też palenie blach do produkcji ósmej w ogóle jednostki, przyszłego Harlingen. I on trafi pod banderę Holandii.
Obydwie floty otrzymają po sześć kompletów systemów MCM. Każdy składać się będzie z bazowca MCMPF transportującego kilkuwarstwowe systemy do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i niszczenia min wszelkiego rodzaju, słowem wszechstronny „zestaw narzędzi” (toolbox) MCM.
Prototypowy bazowiec Oostende (M940) rozpoczął próby morskie 17 kwietnia. Okręt zaliczył pierwsze testy siłowni i elektrowni oraz urządzeń sterowych i nawigacyjnych. W Concarneau są jeszcze dwie inne jednostki: druga belgijska Tournai i pierwsza holenderska Vlissingen.
Idea systemu rMCM zakłada wycofanie człowieka z rejonu zagrożonego. Oznacza to, że wszelkie czynności przeciwminowe (poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja, trałowanie, niszczenie) odbywają się identycznie, jak przy użyciu konwencjonalnych trałowców lub niszczycieli min, ale wykonują je systemy zrobotyzowane.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu