19 grudnia władze Republiki Federalnej Niemiec formalnie przekazały w Bratysławie Ministerstwu Obrony Republiki Słowackiej pierwszy czołg Leopard 2A4 w ramach mechanizmu Ringtausch.
W uroczystości wzięli udział minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Nad', jego niemiecka odpowiedniczka Christine Lambrecht, a także inni przedstawiciele władz i dowództw sił zbrojnych obydwu państw. Lambrecht wręczyła swojemu słowackiemu odpowiednikowi symboliczny kluczyk do pojazdu.
Jest to pierwszy spośród 15 wozów, które trafią na Słowację w ciągu najbliższych miesięcy poprzez federalny mechanizm Rigtausch. Czołgi pochodzą z zasobów grupy przemysłowej Rheinmetall AG, a poza nimi Słowacja otrzyma również: amunicję, części zamienne i usługi szkoleniowe. Leopardy 2 trafią na Słowację w zamian za 30 bojowych wozów piechoty BVP-1 przekazane przez Bratysławę Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ostatni czołg ma trafić do naszych południowych sąsiadów do końca 2023 r.
Jaroslav Nad' podkreślił, że słowackie władze zaangażowały się w sprawę podwójnie korzystną, mówiąc, że Słowacja „nie tylko pomogła Siłom Zbrojnym Ukrainy w ich słusznej walce o wolność i demokrację, w stawieniu oporu wobec rosyjskiej agresji, ale też pomogła słowackiemu wojsku”. Co warte podkreślenia, wbrew wcześniejszym doniesieniom, słowacki minister obrony stwierdził, że „zdaje sobie sprawę, że zarówno T-72, jak i Leopardy są dalekie od nowoczesności, ale nie planuje dalszych zakupów [czołgów] w najbliższej przyszłości” ‒ oznacza to, że batalion czołgów formowanej (czy też raczej rozbudowywanej) właśnie słowackiej brygady ciężkiej, 2. Brygady Zmechanizowanej z Prešova, będzie dysponował jedynie 30 T-72M1 i 15 Leopardami 2A4 przez kolejne lata.
Nie planowana jest też ich szersza modernizacja ‒ wystarczyć ma wymiana środków łączności na współczesne. Z kolei minister Lambrecht zapowiedziała, że Niemcy będą kontynuować wysiłki finansowe na rzecz zapewnienia uzbrojenia Ukrainie, jako przykład podając niemiecki wkład w produkcję i dostawę 155 mm armatohaubic samobieżnych ZUZANA 2 ze Słowacji na Ukrainę Dodatkowe armatohaubice Zuzana 2 trafią na Ukrainę.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Łał mocne tempo 😉 ciekawe jaka będzie częstotliwość dostarczania kolejnych...
Pewnie podobnie jak u nas chcieli. 2 rocznie. choć jestem zdziwiony proporcjami. 1:2 a u nas chyba była mowa o 1:7?