13 września w bazie morskiej w Hajfie odbyła się ceremonia odbioru pierwszej armaty morskiej Leonardo 76/62 Super Rapid, która została zainstalowana na pokładzie izraelskiej korwet rakietowych Oz typu Sa'ar 6.
Korpus Morski Sił Obronnych Izraela stał się jednym z pierwszych na świecie użytkowników dział 76/62 Compact, czyli protoplastów Super Rapid. Weszły one na uzbrojenie okrętów rakietowych tego państwa, cześć z nich jest nadal używanych na pokładach jednostek typu Sa’ar 4.5. Cztery armaty najnowszego typu 76/62 Super Rapid zostały zakupione z myślą o nowych korwetach rakietowych typu Sa’ar 6, gdzie będą wykorzystywane do zwalczania celów nawodnych i powietrznych, w tym również rakiet przeciwokrętowych.
Armata 76/62 Super Rapid została opracowana w latach 80. ubiegłego wieku. W stosunku do wersji Compact powiększono jej szybkostrzelność z 80-85 do 120 wystrzałów na minutę. Poprawa tego parametru spowodowała konieczność zmian w systemie dosyłania nabojów, jak i modyfikacji samej amunicji. W związku z tym nie jest możliwa pełna konwersja modelu do standardu Super Rapid. Producent oferuje jednak zestawy modernizacyjne do starszych armat, pozwalające na zwiększenie tempa ich strzelania do ok. 100 strz./min.
Poza dużo większą szybkostrzelnością, cechą wyróżniającą armatę Super Rapid jest wyposażenie jej w system MultiAmmo Feeding Magazine, który pozwala na automatyczny dobór jednego z kilku rodzajów pocisków pobieranych ze znajdujących się wokół barbety dwóch zautomatyzowanych karuzelowych magazynów mieszczących łącznie 80 pocisków. Urządzenie te skanuje naboje umieszczane ręcznie w podajnikach i aktualizuje na bieżąco ich położenie wynikające z ruch pocisków w tych magazynach.
System ten wyposażono w dodatkowy bęben pośredni, który odbiera wytypowany pocisk z odpowiedniej karuzeli i przemieszcza go dalej do podajnika pionowego. Pozwala to operatorowi na zmianę typu amunicji w trakcie strzelania, co daje dużo większą elastyczność w wykorzystania armaty, szczególnie w przypadku jednoczesnego wystąpienia różnych zagrożeń i konieczności przeniesienia ognia na obiekt o innym charakterze. System ten umożliwia również wybór w czasie rzeczywistym amunicją konwencjonalną lub kierowaną w zależności od konkretnego scenariusza.
Armata Super Rapid zachowuje również zdolność do wykorzystywania amunicji wyposażonej w wielofunkcyjne programowalne zapalniki 3AP i 4AP opracowane i wyprodukowane przez koncern Leonardo. Gwarantują one maksymalną skuteczność, celność i wysoką elastyczność operacyjną w oparciu o funkcje programowania konfiguracji specyficznej dla danej misji.
„Izraelskie mini krążownikami z systemem Aegis”.
Korwety Sa`ar 6 opracowano na podstawie niemieckiego projektu MEKO A-100, a więc tego samego, na którym oparto polską korwetę patrolową Ślązak. Wprowadzono w nich jednak bardzo istotne zmiany konstrukcyjne wynikające z wymogów zamawiającego, spowodowane między innymi zastosowaniem zaawansowanych systemów elektronicznych z radarem z antenami ścianowymi na czele, co wymogło zmianę konstrukcji masztów a tym samym wpłynęło na sylwetkę jednostek.
Pierwsze koncepcje nowych okrętów przedstawione przez niemieckich inżynierów stronie izraelskiej prezentowały jednostki właściwie tożsame z platformą bazową. Stąd nie uzyskały akceptacji. Powodem tego był fakt, że w Izraelu będą one musiały operować w znacznie bardziej wymagającym środowisku operacyjnym, w którym niebezpieczeństwo niespodziewanego ataku rakietowego wymierzonego w korwety lub ochraniane przez nie instalacje jest na porządku dziennym. Stąd konieczność przeprojektowania architektury okrętów tak aby charakteryzowała się ona jak najmniejszą skuteczną powietrznię odbicia (SPO).
Drugim aspektem było uzbrojenie korwet w dwa rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej średniego i bliskiego zasięgu zdolne do uporania się ze wszelkimi zagrożeniami, które można spotkać na tych akwenach oraz wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych zdolne do zwalczania celów lądowych.
W pracach mających na celu dostosowanie niemieckiej platformy do wymogów strony izraelskiej wzięli udział inżynierowie z Departamentu Uzbrojenia Korpusu Morskiego, którzy odpowiedzialni są za zintegrowanie wszystkich systemów elektronicznych i wzorów uzbrojenia przewidzianych dla nowych korwet rakietowych. Wszystko to musiało zostać zrealizowane w krótkim czasie.
Sposobem na zaradzeniu ograniczeniom czasowym oraz zminimalizowania ryzyka było sięgnięcie po sprawdzone już wcześniej rozwiązania. Należy tu wymienić przede wszystkim oba systemy obrony przeciwlotniczej, ale też główną stację radiolokacyjną EL/M-2248 Adir, która została wcześniej zainstalowana w trakcie modernizacji na korwecie Lahaw typu Sa`ar 5. Również bojowy system dowodzenia, mimo że specjalnie przygotowany dla nowych jednostek, oparty został na rozwiązaniach stosowanych już wcześniej na izraelskich okrętach.
Cechą wyróżniająca jednostki typu Sa`ar 6 będzie bardzo silne uzbrojenie. Uzbrojenie artyleryjskie składać będzie się z dziobowej armaty uniwersalnej kaliber 76 mm Leonardo Super Rapid oraz dwóch zdalnie sterowanych stanowisk artyleryjskich kalibru 25 mm Rafael Typhoon. Za obronę przed zagrożeniami z powietrza odpowiadać będą dwa systemy rakietowe. Średniego zasięgu Barak-8 produkcji Israel Aerospace Industries (IAI) z 32-komorową wyrzutnią kadłubową oraz obrony bezpośredniej C-Dome Rafaela w postaci dwóch 20-komorowych wyrzutni pionowego startu. C-Dome jest morską wersję systemu Iron Dome (Żelazna Kopuła).
System ten przeznaczony jest do samoobrony okrętów nawodnych przed wszelkimi środkami napadu powietrznego w tym również niekierowanych pocisków rakietowych i artyleryjskich poruszających się po trajektoriach balistycznych w środowisku morskim jak i przybrzeżnym. Bardzo silne będzie uzbrojenie do zwalczania okrętów nawodnych/celów naziemnych złożone z 16 wyrzutni nowoopracowanych pocisków kierowanych IAI Gabriel V. Do zwalczania okrętów podwodnych służyć będzie pokładowy śmigłowiec Sikorsky SH-60F Seahawk dla którego przewidziano hangar oraz dwie potrójne wyrzutnie kaliber 324 mm dla torped zop Raytheon Mk 46 lub Mk 54.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu