Zaloguj

Radary Elty do nowych izraelskich korwet

27 lutego, Elta Systems Ltd., spółka zależna Israel Aerospace Industries, poinformowała o zawarciu umowy z Ministerstwem Obrony Izraela na dostawę radarów do korwet wielozadaniowych typu Sa'ar 6, powstających obecnie w Kilonii. Serię czterech takich okrętów dla Korpusu Morskiego Sił Obronnych Izraela zakontraktował w maju 2015 roku holding stoczniowy thyssenkrupp Marine System, zaś buduje je stocznia German Naval Yards Kiel.

Elta dostarczy do nich cztery wielofunkcyjne trójwspółrzędne systemy radiolokacyjne EL/M-2248 Adir (MF-STAR – Multi Function Surveillance & Threat Alert Radar). Każdy wykorzystuje po cztery aktywne panele antenowe AESA (Active Electronically Scanned Array) zainstalowanych na dwóch modułach masztowych okrętów. Radar EL/M-2248 pracuje w paśmie S. Rozmieszczenie modułów antenowych na masztach wraz z ich nachyleniem w pionie, pozwala systemowi prowadzić obserwację okrężną (360o) w poziomie, jak również wykrywać obiekty lecące nad okrętem. Zastosowane anteny AESA gwarantują najszybszą reakcję na zagrożenia różnego typu, a ponadto większą dokładność wykrywania i zdolność do jednoczesnego śledzenia wielu obiektów, zapewniając ciągłą i pełną świadomość sytuacyjną. System jest przy tym lżejszy od podobnych konstrukcji, nie tracąc na swoich możliwościach, co ma znaczenie przy okrętach o ograniczonej wyporności, a takimi są właśnie korwety typu Sa'ar 6. Informacje pochodzące ze stacji EL/M-2248 trafią do wszystkich systemów uzbrojenia korwet, co umożliwi im zwalczanie różnych celów powietrznych (poruszające się szybko nad powierzchnią morza, jak też na znacznych wysokościach, w tym systemów bezzałogowych) oraz nawodnych. Do tego okręty te będą uzbrojone w dwa systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe – dalekiego zasięgu IAI Barak 8 oraz do obrony bliskiej Rafael C-Dome, a ponadto pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84 Harpoon Block II, 76 mm armatę Leonardo Super Rapido, dwa 25 mm systemy artyleryjskie Rafael Typhoon oraz wyrzutnie torped do zwalczania okrętów podwodnych i śmigłowiec Sikorsky SH-60F Seahawk.

Radar EL/M-2248 został już wszechstronnie przetestowany. Sprzedano go do Indii, gdzie trafił na niszczyciele typu 15A Kolkata, natomiast w Izraelu jest on montowany na starszych korwetach Sa'ar 5 w ramach ich modernizacji. Według informacji producenta, na jednostki typu Sa'ar 6 trafi nowa wersja tego systemu o wyższych parametrach, w szczególności zasięgu wykrywania i precyzji określania położenia celu. Będą to radary w pełni cyfrowe, co ułatwi ich modernizowanie w trakcie służby okrętów i uaktualnianie oprogramowania, w celu dostosowania do nowych zagrożeń.

Seria czterech korwet Sa'ar 6, to największe okręty nawodne budowane w Niemczech dla Izraela. Do tej pory thyssenkrupp Marine System dostarczał Korpusowi Morskiemu nowoczesne okręty podwodne typu Dolphin, których druga seria jest wyposażona w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego AIP, oparty na ogniwach elektrochemicznych. Korwety mierzą około 90 m i wypierają 2000 ton, są więc porównywalnej wielkości do naszego ORP Ślązak, ale w przeciwieństwie do niego wyposażono i uzbrojono je wszechstronnie. Cztery Sa'ary kosztowały bez uzbrojenia i radarów około 430 mln EUR. Pierwszy z nich zostanie zwodowany w najbliższych miesiącach i dostarczony w przyszłym roku. Kolejne w kilkumiesięcznych odstępach do 2021 roku.

(TG) Foto: tkMS
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc