13 kwietnia korporacja Northrop Grumman poinformowała, że Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zaaprobował rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą Integrated Battle Command System (IBCS). W ten sposób dobiega końca etap produkcji niskoseryjnej IBCS, w ramach którego dwa komplety systemu wyprodukowano dla Polski.
Zgoda Pentagonu odnośnie osiągnięcie przez Integrated Battle Command System (IBCS) etapu produkcji wielkoseryjnej (FRP, full-rate production) oznacza nie tylko zwiększenie tempa produkcji (choć nie jest jawne, jak duże jest ono obecnie), ale także najpewniej zawieranie przez Pentagon umów wieloletnich na zakup kolejnych kompletów. W grudniu 2021 r. Northrop Grumman uzyskał kontrakt na rozpoczęcie produkcji niskoseryjnej (LRIP, low-rate initial production) o wartości 1,4 mld USD. Teraz można spodziewać się rychłego podpisania przez Pentagon analogicznego zamówienia, ale już w trybie FRP. Obecna zgoda Pentagonu na produkcję wielkoseryjną oznacza, że IBCS pomyślnie przeszedł wstępne badania państwowe (IOT&E, initial operational test and evaluation), których ukończenie jest formalnym wymogiem do otrzymania najpierw zgody, a następnie zamówienia w ramach FRP. Northrop Grumman podał obecnie, że badania IOT&E ukończono pod koniec ubiegłego roku (według początkowych planów miały zakończyć się mniej więcej w jego pierwszym kwartale, najczęściej wskazywano luty). Rozpoczęcie FRP oznacza także, że IBCS (jako system dowodzenia systemu IAMD, Integrated Air & Missile Defense dla US Army, którego eksportowym wariantem jest polska Wisła), będzie dostarczany do kolejnych batalionów przeciwlotniczych US Army, obecnie uzbrojonych w system Patriot PAC-3.
W kontekście wielkoseryjnej produkcji IBCS warto przypomnieć, że Polska jest odbiorcą dwóch pierwszych bateryjnych kompletów IBCS, wyprodukowanych w ramach LRIP, dostawy elementów których rozpoczęły się w ubiegłym roku, a będą ukończone w pierwszej połowie obecnego. Pod koniec marca Northrop Grumman przekazał trzy przyczepy z węzłami łączności IFCN (Integrated Fire Control Network). W ramach tych dwóch bateryjnych kompletów IBCS Polska odbierze łącznie sześć stanowisk dowodzenia EOC (Engagement Operations Center) w wersji ze stanowiskami operatorskimi w namiotach (tzw. ICE, Integrated Collaborative Environment) wraz z osprzętem (m.in. z serwerowniami w kontenerach S-280) i 12 węzłami łączności IFCN na przyczepach. Cały ten sprzęt kupiono w ramach tzw. I fazy programu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu