Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni zakup rządu Scholza?

Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła zakupy dla Bundeswehry o łącznej wartości 1,5 mld EUR. Kryzys polityczny prawdopodobnie opóźni modernizację Bundeswehry o kilka miesięcy. Fot. RMMV

6 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła środki na dwa programy zakupów dla Bundeswehry. Ze względu na rozpad obecnej niemieckiej koalicji rządowej i utratę większości w komisji, może to być ostatni tego typu zakup w tej kadencji berlińskiego parlamentu.

Większość środków zatwierdzonych przez Komisję – 1,4 mld EUR – pochłonie modernizacja systemu łączności satelitarnej (SATCOMBw). Unowocześnione zostaną naziemne (stacjonarne i przenośne) elementy systemu łączności i wchodzące w jego skład urządzenia odpowiadające za nadzór oraz monitoring systemu. Sam SATCOMBw (Satellitengestütztes Kommunikationssystems) zapewnia Siłom Zbrojnym Republiki Federalnej Niemiec możliwość przekazywania informacji i dowodzenie wojskami na całym świecie. Samodzielna łączność satelitarna należy do zdolności, jakie są elementem zobowiązań sojuszniczych Berlina w ramach NATO. System w nowym standardzie – tzw. poziom 3 – zostanie uruchomiony w 2029 r. Druga umowa, o wartości 114,5 mln EUR, dotyczy zakupu 180 nieopancerzonych i 20 częściowo opancerzonych (z opancerzonymi kabinami) samochodów ciężarowych RMMV HX2 8×8. Jest to kolejna umowa wykonawcza w ramach umowy ramowej z czerwca 2020 r., która przewidywała dostawę 2523 samochodów ciężarowych, 3421 zabudów wymiennych i 2820 platform z plandekami. Pierwsze pojazdy zostaną dostarczone jeszcze w listopadzie br.

Usunięcie z rządu Partii Wolnych Demokratów (FDP) z byłym już ministrem finansów Christianem Lindnerem na czele (nazajutrz po wspomnianym posiedzeniu komisji, a więc 7 listopada) może pociągnąć za sobą dwie kluczowe konsekwencje. Po pierwsze, opóźniona zostanie modernizacja i odbudowa Bundeswehry. Według niemieckich mediów, rząd w Berlinie planował do końca kadencji rozpocząć realizację wielu kluczowych projektów modernizacyjnych, takich jak zakup: 155 mm armatohaubic samobieżnych Boxer RCH-155, kołowych bojowych wozów piechoty Boxer „PuBo”, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, kolejnych samolotów wielozadaniowych Eurofighter Taifun, okrętów podwodnych typu 212CD i następców transporterów opancerzonych TPz Fuchs. Planowano również zawrzeć umowę dotyczącą rozwoju systemu perspektywicznych wozów bojowych w ramach francusko-niemieckiego programu MGCS. Poza tym Niemcy, najprawdopodobniej, nie spełnią wymaganego przez NATO warunku dotyczącego dwuprocentowego udziału wydatków obronnych w PKB. Według niemieckich mediów, do 11 października do osiągnięcia tego celu brakowało 5,8 mld EUR, co oznacza, że obecnie brakuje ok. 4,3 mld EUR. Zgodnie z niemieckim prawem, wszelkie zakupy obronne o wartości przekraczającej 25 mln EUR musi zatwierdzać wspomniana Komisja Budżetowa, a w związku z rozpadem koalicji rządzącej i przedterminowymi wyborami do parlamentu jej praca może zostać sparaliżowana. Wobec tego Bundeswehra prawdopodobnie do rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu (początek przyszłego roku) może liczyć najwyżej na kilka zakupów o niewielkiej wartości.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc