Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ósmy niszczyciel z systemem Aegis w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony

19 marca Japońskie Morskie Siły Samoobrony wcieliły do służby niszczyciel Haguro. Fot. Japońskie Morskie Siły Samoobrony

19 marca w stoczni Japan Marine United Corporation w Jokohamie odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony niszczyciela rakietowego Haguro (DDG 180). Jest to ósma jednostka tej klasy wyposażona w system Aegis w Japonii.


Okręt został zamówiony w 2016 roku jako drugi przedstawiciel typu Maya. Uroczyste położenie stępki odbyło się 23 stycznia 2018 roku, a wodowanie 17 lipca 2019 roku. Zgodnie z deklaracjami, niszczyciel trafi do 4. Flotylli Okrętów, która stacjonuje w Sasebo.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Japońskie Morskie Siły Samoobrony zamówiły i odebrały w stoczniach lokalnych osiem niszczycieli rakietowych wyposażonych w system Aegis. Pierwsze cztery należały do typu Kongō (wcielone do służby w latach 1993-1998). Bazowały one na amerykańskim projekcie okrętów typu Arleigh Burke Flight I. Ich cechą charakterystyczną był brak hangaru do śmigłowców pokładowych. Podobnie jak w przypadku US Navy, Japończycy rozwinęli projekt, czego skutkiem było zamówienie dwóch kolejnych niszczycieli klasyfikowanych jako typ Atago (wcielone do służby w latach 2007-2008). Po nich przyszła kolej na czwartą parę, czyli typ Maya (w służbie 2020-2021). Dzięki temu zakończono proces modernizacji flotylli - każda z nich ma dysponować dwoma dużymi niszczycielami rakietowymi przeznaczonymi do zapewnienia ochrony przeciwlotniczej zespołom sił japońskich. Dzięki systematycznej modernizacji systemów pokładowych, obecnie mogą także stanowić element narodowego systemu obrony antyrakietowej.

W ubiegłym roku rząd japoński autoryzował projekt budowy dwóch kolejnych okrętów wyposażonych w system Aegis. Ma to związek z zarzuceniem planu budowy na terenie kraju instalacji Aegis Ashore, które miały chronić strategiczne tereny kraju przed zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych.

Niszczyciele typu Maya, w porównaniu do poprzedników, są dłuższe (170 m w stosunku do 165 m typu Atago). Ponadto ich pełna wyporność wynosi 10 250 ton (poprzednicy 10 000 ton). Ma to związek z zastosowaniem innego układu napędowego - COGLAG (COmbined Gas turbine eLectric And Gas turbine).

W ostatnich dniach to trzeci okręt wcielony do Japońskich Morskich Sił Samoobrony. 4 marca podniesiono banderę na oceanicznym okręcie dozoru hydroakustycznego Aki, a 16 marca wcielono okrętu przeciwminowego Etajima.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ósmy niszczyciel z systemem Aegis w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc